E, 29.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Vene kirjanikule pandi käimlasse mälestustahvel

Margus Haav
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Ugala korraldusjuht Heigo Teder kruvib raamatubaari Romaan peldiku seinale üles Gogolile pühendatud mälestustahvlit.
Ugala korraldusjuht Heigo Teder kruvib raamatubaari Romaan peldiku seinale üles Gogolile pühendatud mälestustahvlit. Foto: Mari Nurk

Viljandi raamatubaaris Romaan tualettruumi seinale ilmus ööl vastu kolmapäeva mälestustahvel, mis tähistab kuulsa Vene kirjaniku Nikolai Vassiljevitš Gogoli ööbimist selles majas.

Mälestustahvli paigaldamise taga seisab Ugala teatri suvelavastuse «Gogoli disko» lavastusmeeskond, kes eilse päeva jooksul pildistas üles Viljandi nurgataguseid ning varjatud maastiku- ja arhitektuuripärle. Pildistamisel järgiti mõttelist teekonda, mida mööda liigub Paavo Matsini samanimelises romaanis Viljandis käima pandud trammiliin.

«Mälestustahvli paigutamine esmapilgul täiesti absurdsesse asukohta on ajendatud teatrirahva üleskutsest linnakodanikele ja ka linna külalistele märgata selle linna eriskummalisi paiku ja nautimisväärseid nurgataguseid,» selgitas Ugala teatri korraldusjuht Heigo Teder. «Kui võtta vaevaks astuda oma tavapärasest marsruudist veidi kõrvale, võib leida Viljandist seni avastamata ja kirgastavalt ootamatuid paiku. Olgu selleks siis agulirägastikus peituvad arhitektuuriimed, tühjusesse lõppevad rongiteed või Paala järve kalda all asuv Järve baar, milles aeg seisab vaakumis justkui varakevadine unine kärbes kahe päikesekuuma aknaklaasi vahel.»

Paavo Matsini auhinnatud fantaasiaromaanis «Gogoli disko» veedab tuntud Vene kirjanik baari Romaan tualettruumis mitu päeva lukustatud ukse taga. Tsaari ukaasiga on igasse tualetti lubatud kaks nimetust eestikeelset kirjandust. Teoses alustas Gogol tutvumist Eesti kirjandusega vanema põlve autori Jaan Kausi raamatuga «Ela ja sära» ning Eesti-Nigeeria nobelisti Berk Vakri paksu «Tartu lugulauluga», aga need osutusid talle siiski liiga keerulisteks.

Romaani põhjal valmiva lavastuse dramatiseeris Ivar Põllu ja lavale seab Ugala loominguline juht Ott Aardam. «Gogoli disko» esietendus on 2. juunil Ugala teatri pöördlaval, kus publik ja näitlejad vahetavad kohad: publik on paigutatud lavale ning etendust mängitakse 360 kraadi nende ümber.

Facebook Twitter
Comments
Tagasi üles