/nginx/o/2024/05/06/16052872t1ha659.jpg)
Kui veel mõni aeg tagasi mängis Viljandi haigla juhtkond mõttega, et pärast uue hoone valmimist ei saagi praegusest peahoonest täielikult lahkuda, sest kööki ja pesumaja pole kuhugi kolida, siis nüüd on haigla leidnud raha Jämejala parki järgmise hoone ehitamiseks.
Nagu rääkis sihtasutuse Viljandi Haigla juhatuse esimees Priit Tampere, oli alles hiljaaegu suur mure, kuhu viia aasta pärast kesklinnas valmivale haiglale ja tervisekeskusele Tervikum vajalik logistikakeskus, ning kõne all oli ka võimalus, et vähemalt osaliselt peab praeguses üheksakorruselises peahoones tööd jätkama. Nüüd on aga logistikakeskuse tarbeks projekti koostamine lõpusirgele jõudnud ning asutakse otsima ehitajat, kes Jämejala pargi servas suuresti kasutuna seisva hoonerea haigla vajadusi silmas pidades renoveeriks.
Ehitus võiks Tampere sõnul alata võimalikult kiiresti, aga selle arvatavat hinda polnud ta nõus avaldama. «Ma ei taha ehitusturule liiga palju infot ette öelda,» põhjendas ta.
Sotsiaalministeeriumi kinnitusel pole riik selleks ehituseks toetust andnud, nii et raha pidi haigla leidma omaenda eelarvest. Selle leidis ta Tampere sõnul peamiselt tänu mõne suure riigihankekonkursi odavnemisele. Nagu Tampere selgitas, läheb haigla-tervisekeskus esialgse kava kohaselt maksma 108 miljonit eurot. Ehitusele kulub sellest summast üle poole, suur osa läheb sisseseade tarvis, haigla on suutnud aga kokku hoida meditsiinitehnika soetamiseks mõeldud summast, sest mõne seadme pakkumised tulid arvatust odavamad.
Kunagine tallihoone, nõukogudeaegne ladu, üks tühi eramaja ja töökoda ehitatakse põhjalikult ümber ning neist saab keskus, kust hakkavad haiglale tulema puhtad linad ja igapäevane toit. «Logistikakeskus on selle kohta muidugi üsna uhkelt öeldud,» lausus haiglajuht ning märkis, et pigemini on see lihtsasti ehitatud köök, pesumaja ja laopind.
Edaspidigi praeguses suurhoones jätkamist kaalus haigla muu hulgas seetõttu, et pärast Harjumaa Valkla erihooldekodu sulgemist toodi Viljandisse juurde mitukümmend klienti ja neile polnud Jämejala pargi haiglahoonetes piisavalt ruumi. Tampere sõnul on aga seegi mure saanud lahenduse ning aasta pärast, kui uus hoone on kesklinnas valmis, võib haigla praegusest peahoonest lahkuda.
Seda, mis vanast majast edasi saab, ei osanud Tampere veel öelda. Nentis vaid, et haigla teeb selles küsimuses otsuse koos Riigi Kinnisvara aktsiaseltsiga. «Sinna on veel üle aasta aega,» lisas ta. Varem on kõneldud võimalusest Viljandimaa suurim hoone kas müüa või lammutada.
Viljandi uue haigla ja tervisekeskuse rajamine liigub ehitaja kinnitust mööda graafiku järgi. Aprillis hakkas maja ümbert tellinguid vähemaks jääma, fassaad on mitmest küljest paljastunud ning sees on jõutud esimeste viimistlustöödeni. «Mõned ruumid saavad juba esimest värvikihti,» ütles ehitusfirma Ehitustrust juhataja Kaido Somelar.
Hoones on Somelari selgitusel praegu midagi sipelgapesa sarnast: eri töid tegevad meistrimehed ajavad igaüks oma asja ning objektijuht peab suutma kõike seda hallata. «Keeruline,» tunnistas ta. Ja keeruline on see ehitus tema sõnul just objekti suuruse ja eriotstarbeliste ruumide tõttu.
Kui vaadata ehitusturgu, siis sellest tulenevalt pole mingeid tagasilööke olnud. Materjalide hinnad pole suuri hüppeid teinud ning et ehitustöid on Eestis pigem vähe, pole peatöövõtjal ehitajate ja alltöövõtufirmade leidmisega suuri muresid olnud.
Ehituse lõpptähtaeg koidab järgmise aasta suve hakul. Viimased kuud kuluvad enamasti kõiksuguste süsteemide häälestamisele ja katsetamisele. Tööd on kulgenud valdavalt plaanipäraselt, mõni etapp on võtnud arvatust rohkem aega, mõni jälle saanud valmis kiiremini, kui algul arvati.
Tervikumi koguhinnaks on viimaste teadmiste järgi 108 miljonit eurot ning 23 000 ruutmeetri suuruse netopinnaga hoone ehitus peab lõppema 2025. aasta suve algul.
Kui uue logistikakeskuse rajamine alguse saab, ehitab Viljandi haigla korraga kolme hoonet, sest praegu käib Jämejala pargis ka kunagise apteegimaja renoveerimine, et laiendada seal psühhiaatriakliiniku ambulatoorse ravi võimalusi.