Vana-Võidu mõisast avastati haruldased seinamaalingud

Vana-Võidu seinamaalingud.

FOTO: Marko Saarm / Sakala

Vana-Võidu mõisa seintelt tulid päevavalgele vulkaanipurskes hävinud Vana-Rooma linna Herculaneumi seinamaalide koopiad, mis oma ilus, fantaasiakülluses ja värvikirkuses panid õhku ahmima isegi leiuga tutvumas käinud paljunäinud muinsuskaitsjad. 
Uurimistöid juhtiv kunstiakadeemia dotsent Hilkka Hiiop nimetas leidu ei rohkem ega vähem kui sensatsiooniliseks, sest sellised maalingud on Eestis üliharuldased. Kuigi esialgu on maalide valmimisaeg ja kunstnik teadmata, on need kindlasti seotud Suure-Kõpu mõisaga. Sealt leiti enam kui kümmekond aastat tagasi haruldased Pompei stiilis maalingud, mis olid kopeeritud Rooma riigimehele Cicerole kuulunud villast. Mõlemad mõisad kuulusid von Stryki perekonnale. Vana-Võidu seinamaalingute originaalid asuvad aga teises ligi 2000 aasta eest Vesuuvi vulkaanipurskes hävinud linnas Herculaneumis.
«Vana-Võidus võis tegutseda sama meister, kes Kõpuski. Töödel on palju sarnaseid jooni, nende hulgas nii mõte, ideoloogia kui taust,» rääkis Hiiop. «Leid on sensatsiooniline, eriti kui arvestada, et sellest mõisast väga palju oodatud ei ole. Isegi viimased uuringud viitasid, et siin pole midagi taastatavat.»
Tagasi üles