Naabervallad jätsid Viljandi pidupäevaks pika ninaga

Rannar Raba
, vanemtoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Vabariigi aastapäeva kontsertaktused, kus muu hulgas jagatakse aastaauhindu, on alati olnud populaarsed, tuues suure teatrisaali pilgeni rahvast täis. Sel aastal peavad korraldajad Ugala asemel maagümnaasiumis toime tulema.
Vabariigi aastapäeva kontsertaktused, kus muu hulgas jagatakse aastaauhindu, on alati olnud populaarsed, tuues suure teatrisaali pilgeni rahvast täis. Sel aastal peavad korraldajad Ugala asemel maagümnaasiumis toime tulema. Foto: Elmo Riig / Sakala

24. veebruaril Ugala teatris traditsioonilist vabariigi aastapäeva kontsertaktust korraldada soovinud Viljandi linn jäi tänavu pika ninaga, sest liitumisläbirääkimisi pidavad naabervallad olid maja aegsasti oma pidustuseks broneerinud.

Kuigi rõngana Viljandit ümbritsevate Viiratsi, Saarepeedi, Paistu ja Pärsti valla ühinemisläbirääkimised on alles algusjärgus, otsustasid nende juhid avalikult näidata, et suudavad üheskoos jõudsalt toimetada ning maakonnakeskusele konkurentsi pakkuda.

Sümboolne žest

Viiratsi vallavolikogu esimees Kaupo Kase tunnistas, et tegu on suuresti sümboolse žestiga, mis muu hulgas annab märku, et maakonnakeskuse ümber hakkab tekkima võimekas omavalitsus, kellele Viljandi on keskus.

«Oleme ühinemisläbirääkimiste algusest otsinud reaalseid koostöökohti ning mis võiks olla toredam, kui alustada Eesti riigi sünnipäeva tähistamisest. Las meie kultuuritöötajad proovivad, kuidas neil ühine asjaajamine laabub,» sõnas ta.

Kui linna kontsertaktus on alati olnud kõigile avatud ning tasuta, siis tulevase rõngasvalla peole oodatakse üksnes kutsetega inimesi. Kase ei olnud veel kindel, kas vallad peavad külaliste kohaletoomiseks bussid tellima, kuid pidas seda tõenäoliseks.

Õhtu korraldamine läheb esialgse plaani kohaselt maksma ligi 6700 eurot, mis jaguneb võrdselt nelja omavalitsuse vahel. Projekti kunstilise juhi Piret Ausi sõnul on kontserdi kava üles ehitatud lauljate, tantsijate ja muusikute etteastetele ning seejuures on rõhk koostööl. «Püüame teha umbes nii, et kui Pärsti ja Paistu tantsijad tantsivad ühiselt «Tuljakut», siis neid saadavad Paistu lauljad ning Saarepeedi muusikud,» kirjeldas Aus.

Kes ees, see mees

Viljandi linnavalitsus tegi detsembri lõpul naabritele ettepaneku aasta üht tähtsamat pidu koos korraldada, kuid vallad lükkasid mõtte tagasi, öeldes, et nende kontsert on suures osas ette valmistatud ning linna liitumine tähendaks juba tehtud töö pea peale pööramist.

Viljandi abilinnapea Ardo Agasilla sõnul kehtib elus enamasti põhimõte «Kes ees, see mees» ning praegune olukord pole selles osas mingi erand. «Jah, uurisime igaks juhuks võimalust, kas võiksime naabritega kampa lüüa, kuid kahjuks langes see ära, sest nende kontseptsioon osutus meie omast erinevaks,» sõnas Agasild.

Linna kontsertaktus on varasematel aastatel olnud väga populaarne, tuues kokku nii palju rahvast, et isegi teatrisaalis on alati leidunud neid, kes on sunnitud laval toimuvat jälgima püsti seistes või trepiastmetele toetudes. Kõik teised saalid kipuvad väikseks jääma.

Ugala teatri juhi Hillar Seina arvates oleks seepärast loogiline, et linn saaks vabariigi aastapäeval kasutada just seda maja. Samas möönis ta, et ümbruskonna vallad olid seekord kiiremad ja nende broneerimispalvele polnud põhjust eitavalt vastata. «Kohtume peagi linnajuhtidega ning paneme tulevikuplaanid senisest täpsemalt paika. Usun, et saame nii edaspidi ootamatusi vältida.»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles