Euroopa Liit kehtestab kõneminutile hinnalae

67-aastasele naisele helistati alguses mobiiltelefonile Taani ja Leedu suunakoodiga numbritelt. Foto on illustratiivne.

FOTO: Arvo Meeks

Brüsselis koos istuvas Euroopa Liidu digitaalvaldkonna ministrite nõukogus kinnitatakse uus elektroonilise side seadustik. Kõneminuti hinnalaeks kehtestatakse 19 senti minutis ja see hakkab kehtima kõigile Euroopa Liidu sees tehtavatele riikidevahelistele kõnedele. Seega saab tulevikus Eestist teistesse liikmesriikidesse helistada senisest soodsamalt.

Nõukogus arutatakse ka teisi Euroopa Liidu ühtse turu digitaalsemaks kujundamise algatusi, sealhulgas sideteenuste privaatsuse reguleerimist, küberturvalisuse võimekuse tõstmist ja Digital Europe rahastusprogrammi seisukohti.

Nõukogus osalev ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist rõhutas, et Eesti eesistumise prioriteediks olnud sideseaduste uuendamine on Euroopa Liidule tähtis samm edasi. "Digivaldkonnas on Euroopa Liidu üks viimaste aastate suurimaid edulugusid olnud rändlustasude kaotamine. Kui inimesed reisivad teise liikmesriiki, peab sideoperaator tagama neile sama kõneminutihinna kui kodumaal helistades. Nüüd astume sammu edasi ja kehtestame ka Euroopa Liidu sisestele kõnedele hinnalae, et muuta hinnad tarbija jaoks taskukohaseks," ütles Tammist.

Ministri sõnul kasvab andmeside maht pidevalt ning andmeid vahetades peavad olema tarbijate ja teenusepakkujate õigused ning kohustused selgelt reguleeritud. "Seda ka täna Brüsselis kinnitatav uus Euroopa Liidu sideseadustik teeb," lausus Tammist.

Tema sõnul on sideettevõtjad edaspidi kohustatud lisama lepingutesse selgelt arusaadava lühikokkuvõtte lepingu sisust, et ei oleks võimalik inimesi peenikeses kirjas lisatud klauslitega konksu otsa püüda.

Euroopa Liidu elektroonilise side seaduste uuendamise eesmärgid lisaks paremale tarbijakaitsele on erakapitali investeeringute soodustamine ülikiiretesse lairibavõrkudesse, Euroopa Liidu tasandi koostöö raadiosageduste vallas ning võrdse kohtlemise tagamine uutele sideteenuste pakkujatele nagu Skype, Facebook Messenger ja WhatsApp.

Euroopa Liidu uus elektroonilise side seadustik jõustub tänavu detsembri keskel. Liikmesriikidel on aega kuni kaks aastat direktiivi kohalikesse seadustesse viia.

Tagasi üles