Seitse tegu, mida ei tohiks kunagi avalikus wifis teha

FOTO: Eero Vabamägi

Avalikud wifi-võrgud on saadaval kõikjal alates kohvikutest ja kaubanduskeskustest ning lõpetades lennujaamade ja hotellidega. Peaaegu igal pool kättesaadav internet on muutunud meie elu palju mugavamaks, kuid avaliku võrgu kasutamine on turvarisk meie andmetele nutitelefonis ja sülearvutis. Tele2 raadiovõrgu juht Tanel Sarri annab soovitusi, millest peaks avalikus wifi-võrgus hoiduma.

Ettevõtte raadiovõrgu juhi Tanel Sarri sõnul on võrke kahte tüüpi: turvatud ja turvamata. «Turvamata võrku saab vabalt kasutada iga seadmega ja ilma paroolita. Seevastu turvatud wifi-võrk küsib kasutajalt kas parooli, võrku registreerimist või võrgu tingimustega nõustumist,» selgitas Sarri. Ta lisas, et alati, kui on võimalus valida turvatud avalik wifi-võrk, tuleks eelistada sellist võrku, mis nõuab parooli, registreerimist vms. Raadiovõrgu juht toob välja seitse asja, mida ei tasu avalikus wifi-võrgus teha.

  • Ära logi sisse oma pangakontole. Turvamata võrgus võivad häkkerid varastada sisselogimiseks vajalikud andmed.
  • Nagu pangas ei tasu avalikus wifi-võrgus sisse logida oma meilikontole. Lisaks sinu e-posti aadressile on võimalik kaaperdada ka need kanalid, kus sa kasutad sisselogimiseks meiliaadressi, nagu Facebook, Instagram, Google Play.
  • Ära jaga oma isiklikke faile ja konfidentsiaalseid dokumente, nagu fotod, lepingud ja dokumentide koopiad.
  • Väldi turvamata veebilehti. Veebilehtedel käimine tähendab suures mahus andmete vahetust seadmete ja veebiserveri vahel. Häkkerid võivad seda ära kasutada ja kogu vahetatud info endale võtta. Tee kindlaks, kas veebibrauseris on aadressi ees tähekombinatsioon «https». See tähendab, et kogu andmevahetus seadme ja serveri vahel on krüpteeritud.
  • Kui sa kasutad avalikku wifi-võrku, ära telli kaupu e-poest. Ostlemine tundub võrdlemisi ohutu tegevus, kuid ostu sooritamiseks veebis tuleb sisestada isikuandmeid, mis võivad sattuda valedesse kätesse.
  • Ära jäta sisse automaatset wifi-võrguga ühendamise funktsiooni. Enamik nutitelefone, süle- ja tahvelarvuteid suudavad ise kättesaadavate võrkudega ühendada. See on küll mugav, kuid seade võib ühendada ka täiesti tundmatute võrkudega. Eriti tähelepanelik tuleks olla reisides.
  • Ära ühenda avalikus võrgus oma seadet teiste seadmetega. Koduvõrgus on turvaline ja mõistlik ühendada printer, televiisor ja teised arvutid, kuid avalikus võrgus on ebaturvaline ühendada enda seade teiste seadmetega. Sellega annad võõrastele ligipääsu enda seadme sisule.

Tanel Sarri sõnul tasub avalikes kohtades võimaluse korral kasutada pigem VPN-ühendust ehk virtuaalset privaatvõrku või turvalist mobiilset internetti. Tema kinnitust mööda on virtuaalse privaatvõrgu puhul kogu andmevahetus krüpteeritud ja seega ka kaitstud. Mõistagi ei tasu avalikus kohas seadmeid jätta valveta. 

    Tagasi üles