/nginx/o/2017/09/25/7139559t1h4775.jpg)
Kui Heimtalis metsavahelisel Vardi teel sõita, ei oskaks aimatagi, et metsaservast viib tee von Siversite kalmistule, sest seda peidab võsa. Heimtali kooli pere tahab mõisnike hauaplatsi ja selle ümbruse korda teha.
Heimtali kool tegutseb von Siversite mõisas. Perekond on maetud koolist ligikaudu kilomeetri kaugusele. Paraku on kalmistu ja sinna viiv tee nii võssa kasvanud, et seda peab otsima kui nõela heinakuhjast.
Viimati korrastati seitse aastat tagasi
Heimtali kooli direktor Eero Metsvahi märkis, et ehkki käesoleval aastal kutsus Elle Lepik projektiga «Pärandvaderid» kooliõpilasi kodukandis unarusse jäänud tähendusrikast objekti korrastama, on kooliperel see soov juba ammu.
«Ühed talgud oleme 2010. aastal sellel kalmistul teinud, aga seekord tahaks korrastamise veel kõvemini ette võtta,» ütles Eero Metsvahi.
/nginx/o/2017/09/25/7139553t1he8e2.jpg)
Praegu on direktori sõnul kalmistu seisukord väga kehv ja korrastamist on kõvasti. Kalmistut ümbritsev maakivimüür on sammaldunud, hauakohad on rüüstatud ja neid ei ole näha. Hauaplats on võsastunud ning palju on mahalangenud ja kuivanud puid. Tee kalmistule on rohtunud ja võsastunud ning sealgi on mahalangenud puid.
Korrastamistöid plaanitakse Metsvahi sõnul teha peamiselt talgute korras õpilaste abiga. Praeguste plaanide kohaselt võiks kalmistu korda saada kevadistel talgutel. «See on kõik läbirääkimiste küsimus, peame koostööpartneritega arutama, aga ma arvan, et selleks ajaks on paberid ja load valmis,» ütles Metsvahi.
Kingitus riigile ja moraalne kohustus
Kalmistu korrastamine on kingitus Eesti Vabariigi 100. aastapäeva puhul. «Ühtlasi on meil moraalne kohustus see korda teha, sest me tegutseme sellele kalmistule maetud Siversite mõisas,» märkis Eero Metsvahi. Kooliks kohandatud mõisahäärberis õpitakse juba 85. aastat.
Korrastustöödele lisaks tahetakse paigaldada bussijaama juurde ja Vardi teele viidad, mis juhatavad kalmistuni. Puhastatakse surnuaiani viiv tee ja matmispaika ümbritsev kivimüür ning tasandatakse ja vabastatakse võsast ning kuivanud puudest kalmistuplats. Lisaks plaanitakse von Siversite viimane puhkepaik tähistada kivist nimeplaadiga ja võimaluse korral puhastada tee ja kalmistu vahele jääv mets, et kalmistut oleks näha ka Vardi teelt.
Siversite perekonnalugu on uurinud kooli õpetaja Imbi-Sirje Torm. Koolil on 1900. aastast pärinev kalmistu plaan ja teada on 19 isikut, kes sinna on maetud. Kahele isikule, kes on mujale maetud, on mälestustahvel. Valmisobjekti kavandi on lubanud koostada kooli vilistlane arhitekt Aate-Heli Õun.
Viljandi valla ehituse ja planeerimise osakonna juhataja Raivo Laidma märkis, et vanade matmispaikade hooldamine on pigem emotsionaalse väärtusega kohustus, mida inimesed endale võtavad, mitte niivõrd omavalitsuse ülesanne.
«Heimtali koolis on inimesed, kes on Siversite lugu edukalt uurinud. Hauaplatsi korrastamises ei näe ma tegevust, mis keskkonda kui sellist kahjustada võiks. Alati on tore, kui mälestist väärtustatakse, meie selle vastu kindlasti ei seisa,» rääkis Laidma.