Ühel kontserdil võib pikutada, teisel saab tantsida

Merike Paberits korraldab kontserte ja tunneb ise musitseerimisest rõõmu.

FOTO: Erakogu

​Nagu kõigil esinejatel, nii ka rahvamuusikutel on kätte jõudnud saalikontsertide aeg.

Septembri lõpust ja oktoobrist rääkides nimetab pärimusmuusika aida hooaja programmijuht Merike Paberits kõigepealt pärimusmuusika lõikuspidu, mis kestab kaks päeva ning millel jagatakse Etnokulbi auhindu ja kuulatakse põnevaid esinejaid. Aida kontserdihooaeg algas aga eile Valgevene ansambli Troitsa esinemisega.

Merike Paberits, kas septembrikuus on veel midagi tulemas?

Igal esmaspäeval kell 18 on Kairi Leivo juhatusel aida väikeses saalis laulu- ja mänguring kogu perele. Tulemas on lamamiskontsert – eelmisel aastal sai proovitud ja selgus, et see meeldib inimestele. Saal tehakse tühjaks ning pannakse maha vaibad ja padjad, millel publik pikutab. Samal ajal kostab lavalt muusika, mis soodustab mõtetes rändamist. 

Või jääb mõni hoopis magama.

Sedagi on ette tulnud. Eks 30. septembril näeme, mis juhtub, kui Meelike Hainsoo ja Mirjam Tally viivad publiku regilaulude ja elektroonilise saatemuusikaga aegadetagusesse maailma. Järgmisena, 27. oktoobril, astub selles sarjas koos kaaslastega üles kultuuriakadeemia värske vilistlane Lee Taul, kes laulab ja mängib viiulit. Ta pühendab oma kontserdi Eesti metsade allesjäämisele. 

Ja siis tuleb lõikuspidu.

Jah, see on 6. ja 7. oktoobril ning on sügise kõige tähtsam pidu, tänavu kannab see järjekorranumbrit 15. Sel peol jagame parimatele pärimusmuusikutele ja nende loomingule Etnokulpe. Hääletamine on juba avatud ning aida kodulehelt veebis on seda lihtne leida ja oma parimad välja valida. Aega on veel paar nädalat.

Etnokulpide jagamise kannab otse üle ETV2 ja rahvahääletusele aitab kaasa Raadio 2. Õhtut juhib Jaan Jaago. Auhindamistseremoonial on palju põnevaid esinejaid ja osa neist hoitakse lavale astumiseni saladuses.

Esimest korda on lõikuspeo kavas vaatemänguline soolopillide galakontsert, millel astuvad solistidena üles andekad pillimehed tuntud ansamblitest: Sänni Noormets, Juhan Suits, Lauri Õunapuu ja Maarja Soomre. Oma uut plaati «Saar» esitleb Eesti-Belgia ansambel Estbel. Taas saab maitsta üle maailma noori pärimusmuusikuid kokku toonud muusikalaagri «Eesti ETNO 2017» paremaid vilju. Esinevad Belgia, Austraalia, Saksamaa ja Eesti noored.

Viljandisse tuleb ka kuulus Vene folkansambel Dobranotš, kes toob kaasa muusikapalad uuelt albumilt «Mahorka» ning vene hinge, balkani tempo ja juudi tunnetusega heatujulise repertuaari. Tegelikult tuli see ansambel ligi kakskümmend aastat tagasi kokku Pariisis, kui noored mehed olid seal maailma avastamas. Mõni aasta reisiti mööda maailma ja tehti muusikat, siis naasti kodulinna Peterburi. 

See kõik on vaid killuke esinejate suurest mosaiigist.

Kuuldavasti tähistate 1. oktoobril ka eakate päeva.

Tõepoolest, 1. oktoobril avab pärimusmuusika ait uksed eakate päeva simmaniks juba kell kolm päeval. Muusikat teevad Heino Sõna, Harri Lindmets ja kapell Vanamuudu. Kui nendega rääkisin, arvasid nad, et kahest tunnist küll ei piisa. Usun, et see on tore ja meeleolukas pidu ning päeva tulevad tähistama ka noored.

Ise ootan oktoobris väga ürituste sarja «VolkStuudio», mis on melomaani ja hea huumorimeelega Peeter Volkonski eestvedamisel alati elamusi pakkunud. Esimesel muusikakuulamise õhtul räägib Volkonski bretoonikeelsest muusikast kantaadi «Ar Marh Dall» näitel. Jah, nii põnevatel ja uskumatutel teemadel need õhtud mööduvadki.

Pärast lõikuspidu on maja aga suuresti kitarrifestivali käes. Meie tegutseme edasi oma väikestes pärimusmuusika pesades üle Eesti.  

Kus need on?

Kuressaare linnateatris, Mooste folgikojas ning Nõuni ja Iisaku rahvamajas. Iga kuu on nendes paikades üks meie kontsert. Septembris tiirutas Estbel, oktoobris teeb ringreisi «Eesti ETNO» rahvas. 

Publikupuudust kartma ei pea. Eks ka sellepärast, et väikestes paikades on tragid rahvamajade juhatajad, kes suudavad inimesed saali saada ning koos meiega nakatada neid pärimusmuusika pisikuga.

Tagasi üles