Juubilar Luule Komissarov võttis esimesed sünnipäevaroosid vastu keset järve

Margus Haav
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Täna, 11. augustil tähistab Ugala näitlejanna Luule Komissarov 75. sünnipäeva. Hommik algas talle üllatusega, kui tema tavapärase hommikuse supluskäiguga Paala järves liitus peaaegu kogu Ugala pere. Päev ise aga kujuneb näitlejannale töiseks, sest sünnipäeva tähistatakse Vargamäel Ugala suvelavastusega „Kõrboja perenaine“, milles Luulel on kanda Kõrboja vanaperenaise Madli vastutusrikas roll.

Luule Komissarov, neiupõlvenimega Luule Proos, on sündinud 11. augustil 1942 Haapsalus. Ta lõpetas 1965. aastal Tallinna Riikliku Konservatooriumi lavakunstikateedri 2. lennu ja suundus koos mitme kursusekaaslasega tööle vast asutatud Noorsooteatrisse, kuhu jäi 1992. aastani. Pärast mõneaastast vabakutselise karjääri liitus Luule Komissarov 1996. aastal Ugala trupiga ning on jäänud Ugalale ja Viljandile truuks seniajani.

Hoolimata kõrgest vanusest on Luule Komissarov endiselt üks Ugala näitetrupi hõivatumaid näitlejaid, mängides sadakond etendust aastas. Endiselt kõrgvormis näitlejannat võib lisaks suvelavastusele näha Ugala statsionaaris lavastustes „Vanaema ja Issand Jumal“, „Lovesong“, „Mäng on alanud“ ja „Erakordselt heatahtlik mees“. Novembris jõuab Ugalas lavale Tennessee Williamsi „Orpheus allilmas“, kus Luulel seisab ees õde Porteri roll.

Teatri kõrval on ta mänginud filmides, telelavastustes ning mitmes seriaalis, millest kõige tuntum on loomulikult Laine roll seriaalis „Õnne 13“. Komissarovi filmikarjäär sai alguse 1971. aastal peaosaga filmis „Metskapten“. Järgnesid filmid „Karoliine hõbelõng“, „Metsluiged“ ja „Jüri Rumm“, kui mainida mõnesid sellest pikast loetelust. Praegu on lõpetamisel „Tõe ja õiguse“ võtted, see mängufilm jõuab kinodesse 2019. aasta veebruaris.

Teatri, televisiooni ja kino kõrval ei saa jätta tähelepanuta ka Komissarovi rohkearvulisi osalemisi Raadioteatri kuuldemängudes läbi mitme aastakümne. Publiku südametesse teed sillutada aitas ka aastakümnetepikkune töö eri estraadiprojektides ning Eestis pole ilmselt ühtegi metsalava või kultuurimaja, mida Luule Komissarov laulu- ja sketšinumbritega poleks väisanud.

Ta on pälvinud oma teatrirollide eest loendamatul arvul Ugala publiku- ja kolleegipreemiaid. 2003. aastal sai ta Oskar Lutsu huumoripreemia, 2004. aastal Valgetähe IV klassi ordeni ning 2012. aastal Viljandi linna teatripreemia. Läinud aastal täitus Luule Komissarovil 50 aastat teatris ja sel puhul soovisid tema loomingulist panust Eesti teatriloosse tunnustada näitlejate liit, kes pärgas teda kolleegipreemiaga, ning Eesti Kultuurkapitali Viljandimaa ekspertgrupp, kes tunnustas teda aastapreemiaga.

Luule Komissarov on jäänud tunnustusesäras alati tagasihoidlikuks. Ta rõhutas seda ka eelmisel aastal peetud tänukõnes Kultuurkapitali preemia üleandmisel: „Juba üle 50 aasta olen ma astunud publiku ette, et mängida, mängida ja veel kord mängida. Selleks olen ma sündinud ja selleks on elu mind vorminud. Vaevu on üks aplaus lõppenud, kui sa asud teele uuele rännakule, mille eesmärgiks on lootus kohata uut aplausi. Uute kohtumisteni!“

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles