N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Järelpeod seovad muusika arhitektuuri ja veega

Kaie Mölter
, reporter
Järelpeod seovad muusika arhitektuuri ja veega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments

28-29. juuli õhtutel toimuvad Ugala Teatris pärimusmuusika festivali ametlikud järelpeod. Plejaadi DJ-de seas esinevad elava etteastega Adeele Sepp & VonKuusk ning Meister Jaan ja Silver Sepp eriprojektiga „Naelapillihullus“. Elamuse keskmeks on vee tähtsust sümboliseeriv ja kodumaise veetootja Värska Veega koostöös kerkiv installatsioon „Kosk“.

Arhitektuurinstallatsioon "Kosk" lähtub peakorraldaja Heidy Purga soovist pöörata tähelepanu veele kui unikaalsele varale ja sai inspiratsiooni Ugala teatri astmelisest arhitektuurist. „Tiigi poole kalduvat maastikku tahame kasutada täies ulatuses - see peaks olema midagi suurt ja nähtavat. Alguses oli mõte lasta tiigi vesi Ugala katuselt alla voolata. Kose motiiv tundus konteksti hästi sobivat, aga reaalse veekasutuse asemel on tulemuseks õhuline ja voogav installatsioon. See seob erinevad ürituse alad kokku ja on vaadeldav nii teatrist seest kui väljast,“ kirjeldab sisu Grete Veskiväli, kes on üks installatsiooni arhitektidest.

Kaasarhitekt Eve Komp lisab: „Installatsioon asub hoone ja tiigi vahel ning jääb kindlasti oma suurusega peo keskseks elemendiks. Koos dünaamilise valgustusega on Kosk dialoogis kogu Ugala teatri välialaga. Teostamiseks oleme otsinud lihtsaid ja käepäraseid vahendeid, mida saaks hiljem taaskasutada. Põllumajandusest tuttava katteloori kui meie põhimaterjali kasutamine saab olema ettearvamatult põnev väljakutse - seda kulub üle kahe kilomeetri! Jäätmeid ei teki – kõik osad lähevad ringlusesse tagasi.“

Installatsiooni ehitamine on suuresti võimalik tänu Värska Veele, kes toodab Eesti maapõuest, 470 meetri sügavusest pärit mineraalvett Värska Originaali, mis esindab meie unikaalset looduslikku vara. "Meil on hea meel, et saame Lõuna-Eesti ettevõttena millelegi nii märgilisele õla alla panna. Värska Vesi on rajatud traditsioonidele, samuti nagu Viljandi Folk ning on samas ka järjepidevas arengus, nagu nüüd Folgi juurde jõudnud installatsioon „Kosk“, mida me uhkusega esitleme,“ kommenteerib Värska Vesi juhatuse esimees Urmas Jõgeva. „On oluline puhta vee ressursile tähelepanu osutada. Meie riigis on puhast vett, mida villitakse siinsamas - see on tervislik, looduslike mineraalidega, tööstuse poolt rikkumata vesi," lisab ta.

„Veega on meil veel üsna hästi, kuid maailmas mujal on sellega suur probleem. Vesi seob Lõuna-Eesti keskkonda, loodust ja muusikat ning kõik need osad haagivad kenasti kokku ja seda saab tähistama „Kosk“,“ põhjendab Heidy Purga.

Meister Jaan ja Silver Sepp ühinevad „Naelapillihullus“ nime kandvaks etteasteks ning kirjeldavad seda ise järgmiselt: „Puutüvede ja naelte ürgvibratsioon kohtub analoogsüntesaatorite ja parmupilli resonantsidega. Selline vibratsioonide algallikatel mängiv muusika äratab helisema, miskit, mis on ehk juba aastatuhandeid tantsimist oodanud.“

Muusikat mängivad Sander Mölder (Tiks), Ringo Ringvee ja Tarrvi Laamann (Bashment KingzSound), Bert On Beats (Man Recordings / Main Course), Erkin Antov ja San Antonio (Jazzitup), Smaddy (Maailmamustrid), Keshob (Lejal Genes) ja Heidy Purga (Must Mesi). Elava etteastega Adeele Sepp ja VonKuusk ning Meister Jaan ja Silver Sepp ühise esitusega “Naelapillihullus”.

Tagasi üles