N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Folgi vabatahtlikest raudorad

Maarja Mõts
Folgi vabatahtlikest raudorad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Vabatahtlikud Hendrik Vissel, Marili Jõgi ja Hannele Känd.
Vabatahtlikud Hendrik Vissel, Marili Jõgi ja Hannele Känd. Foto: Elmo Riig

Viljandi pärimusmuusika festivali juures on oluline roll vabatahtlikel. Sel aastal on abikäed ulatanud 216 vabatahtlikku, nii mitmedki neist ei tee seda teps mitte esimest korda.

Valdkondi, kus on võimalik kaasa lüüa, on palju. Näiteks plaadi- ja nännimüük, info- ja pakihoid, videotiim, telklaager, platsihooldajad ja palju muud. 

«Meil on ikka selliseid raudorasid ka platsil,» ütles personalipealik Katrin Laidre vabatahtlike kohta, kes löövad folgi korralduses kaasa juba aastaid. 

Tänavu võtab vabatahtlikuna 10. aastat folgist osa Hannele Känd. «Mul on seekord väike juubel,» sõnas ta. Tema sattus aastaid tagasi Viljandi kultuuriakadeemiasse õppima kultuurikorraldust. Lähtuvalt erialast tundis ta, et soovib olla osa festivalist. «Külastajana laiutaks ma lihtsalt käsi, ei oskaks enam tavakülastaja olla,» sõnas Känd. 

Marili Jõgi on folgi meeskonnas olnud viis aastat. Temagi on lõpetanud Viljandi kultuuriakadeemias kultuurikorralduse eriala. «Mulle meeldib olla telgitagustes. Suure rõõmuga ulatan folgile abikäe,» lausus Jõgi. 

Hendrik Vissel õppis Viljandi kultuuriakadeemas näitleja erialal. Folgil on ta osalenud 13 aastat. Täpselt Vissel enam ei mäleta, mitu neist folgil sai vabatahtlikuna veedetud, kuid arvutuste kohaselt on neid üle kuue. Temagi rääkis, et folk ja vabatahtlik töö käivad käsikäes. Ta on seda teinud nii kaua, et teistmoodi enam ei oskakski. 

«Viljandita poleks folk see, mis ta on praegu,» sõnas Vissel. Ta rääkis, kuidas folgi lavad on väga unikaalsed ja asukohad head. Visseli sõnul oleks raske mõnes muus linnas selliseid võimalusi leida.

Kõik kolm vabatahtlikku kiitsid kogu folgi meeskonda. «Minu jaoks teeb folgi eriliseks meeskond. Kogu see entusiasm ja energia,» sõnas Känd. Vissel rääkis, kui lahe on kogu meeskond. «Saame ühe korra aastas kokku ja see on nagu üks pere. Aasta on möödunud, oleme jälle siin ja teeme väga lahedat asja,» ütles ta.  

Erilise helgusega meenutasid kolm vabatahtlikku hetke, mil folk on läbi. Kõigega on saadud hästi hakkama, kõik on veidi kurvad ja väsinud. Marili Jõgi rääkis, et siis, kui folk on tehtud, koguneb meeskond südaööl pärimusmuusika aida ette. «See on väga ilus moment, kus ühiselt saab rõõmu tunda selle üle, mis tehtud sai. Soe tunne südames... Midagi, mida on raske kirjeldada,» sõnas Jõgi. 

Vissel rääkis, et traditsiooniliselt toimub esmaspäeval meeskonna järelpidu, mis on alati väga meeldejääv. «See on hetk, kui kogu meeskond võtab aja maha, kõigi töö on tehtud,» rääkis ta. 

Neli pikka päeva tuleb vabatahtlikel olla kui orav rattas. Hannele Känd soovitas, et parim ravi väsimuse vastu on naeratamine. 

Märksõnad
Tagasi üles