Neli päeva uut ja vana juhatati hoogsalt sisse

Avamisel tõmbasid suure hulga publiku tähelepanu tantsijad, kes olid võõbatud kuldse ja rohelise tooniga.

FOTO: Elmo Riig

Pillimeeste ja publiku meeleolukas seltskond jõudis rongkäigus Viljandi Uku keskuse juurest Kaevumäele ja nii võis 25. Viljandi pärimusmuusika festival «Uut ja vana» alata.

Kersti Kaljulaid

FOTO: Elmo Riig

Avamisele oli rahvast tervitama tulnud president Kersti Kaljulaid (pildil). «Teeme üksteisele uut ja vana!» kutsus ta inimesi üles. Oma kõnes rääkis Kaljulaid folgi tähtsusest nii inimestele kui muusikutele. Ta sõnas, et just Viljandi on olnud hüppelaud mitmele praeguseks rahvusvaheliselt tuntud muusikule.

«Folk on mõnus, siin saab olla igaüks just see, kes ta tahab olla,» sõnas muusik Eeva Talsi.

Muusik Kristiina Ehin rääkis, et seekordne esinemine on talle aasta tippkontsert ja ta ootab folgilt kõike, mida sellel pakkuda on.

Eesti ETNO ansamblis mängiv ja rohelisel laval üles astuv Karoliina-Lisette Kõiv rõõmustas, et jälle on see aeg käes. «Neli päeva pidu ja pillerkaart!» sõnas ta.

Folgilised loodavad heale ilmale

Mitme folgilise jaoks oli tähtis teema ilm.

«Tumedad pilved taevas teevad muret,» sõnas Kätlin Liibert.

Folgi vabatahtlik Birgit Sitska lootis väga, et vihma sadama ei hakkaks.

«Loodame ikka, et tuleb rohkem päikest ja vähem äikest!» ütles rohelise lava pealik Kerstin Karu.

Folgi fotograaf Madli Viigimaa arvas aga, et tulgu kas või äikest ja rahet, folgil on ikka hea.

Viljandlasel Tiiu Kilbil ei möödu ükski suvi kodulinna muusikapeol käimata. «Olen igal aastal folgilt läbi käinud, nüüd läheb 25. aasta,» lausus ta ja rääkis, et talle meeldib kogu sealne melu ja rahvamuusika.

Leili Annast, kelle juured on Viljandimaal, sõitis festivalile 500 kilomeetri kauguselt Soomest. «Folk ajab kodulinna Viljandisse. Nii tore, et olen nii ilusas kohas sündinud,» ütles ta. Annastile meeldib, et kõik oleksid justkui kõigi sõbrad. «Kõik naeratavad üksteisele,» lisas ta.

Avamisele uudistama tulnud Viljandi abilinnapea Janika Kivistik rääkis, et meeleolu on hea. «Mul seda päris folgi vereringet ei ole,» tunnistas ta, et väga tihti folgile ei satu. Siiski avaldas ta lootust, et tänavu on publikut veel rohkem kui mullu.

Folk on Viljandi tippsündmus

Viljandi muuseumi direktor Jaak Pihlak leidis, et folk on kujunenud Viljandi tippsündmuseks, toob siia palju noori ja muudab linna populaarsemaks.

Viljandlane Tiia Kippar käib alati folgi avamisel. «Ei kujuta ette folki ilma Viljandita ja Viljandit folgita,» sõnas ta. Tema sõnul on inimesed seal haruldaselt üksmeelsed ja kokkuhoidvad.

Näitleja Jaune Kimmeli sõnul on festival nii tore, et juba kohale jõudes läheb tuju heaks.

«Ma arvan, et pole eestlast, kellele see ei meeldiks,» sõnas ka viljandlane Laine Arak.

Avamisel usaldas Viljandi volikogu esimees Tiit Jürmann linna võtme festivali programmipealikule Tarmo Noormaale. Jürmann palus selle tagastada esmaspäeval, seniks aga on võim folgil.

Avamine lõppes folgipealik Ando Kivibergi lauluga ja pärast seda kuulutas ta 25. pärimusmuusika festivali avatuks.

Tagasi üles