N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Folgileht. Jeemeni kolm õde ja Peruu Untsakad

Margus Haav
, reporter
Folgileht. Jeemeni kolm õde ja Peruu Untsakad
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
A-Wa pakub midagi nii elektroonilise muusika kui ka pärimusmuusika austajaile. Ansambli trump on eriline tunnetus, mille saavad kätte vaid koos laulvad lähedased sugulased.
A-Wa pakub midagi nii elektroonilise muusika kui ka pärimusmuusika austajaile. Ansambli trump on eriline tunnetus, mille saavad kätte vaid koos laulvad lähedased sugulased. Foto: Hassan Hajjaj

Viljandi pärimusmuusika festivalil astuvad teiste kõrval lavale Iisraeli-Jeemeni bänd A-Wa, keda korraldajad on soovinud juba aastaid Viljandisse tuua, ning Peruu ansambel Bareto.

Festivali välissuhete juht Liina Gross on neid kollektiive ise esinemas näinud ning tema kinnitust mööda täidavad mõlemad nii lava kui kogu esinemispaiga.

«Nad kehtestavad end ja kellelgi ei teki küsimust, miks nad laval on. Isegi kui sulle see muusika ei meeldi, tunnistad, et nad on jube kihvtid ja head muusikud,» lausus ta.

A-Wa kohta ütles Gross, et too on maailmas väga populaarne. «Nägime neid mõned aastad tagasi rahvusvahelisel maailmamuusika messil WOMEX, kus nad jäid kõrva eelkõige elektroonilise muusika ja rahvalaulu sümbioosis tekkinud kõlapildi tõttu. See oli nii värske ja paeluv. Elektrooniline taust jättis piisavalt ruumi rahvalaulule. Kolme õe vokaal ja paeluv aura ning kõlaline ja lavaline pool andsidki kokku selle, et tahtsime neid ka oma publikule näidata.»

Bareto kontserti nägid korraldajad mullu, samuti WOMEX-il, ning too avaldas muljet oma eheduse ja professionaalsusega.

«Cumbia, mida nad mängivad, on Peruu tänapäeva muusika,» kõneles Liina Gross. «Meie programmijuht Tarmo Noormaa on ise Peruus ringi rännanud ja näinud, et see mängib igal tänavanurgal, taksos, kohvikutes ja telekanalites. See on osa Peruu igapäevaelust, peruulastel veres ja emapiimaga kaasa antud. Peruus pole ühtegi inimest, kes ei oskaks cumbia’t tantsida. Kinnise puusaga eestlasele on see aga kindlasti suur väljakutse.»

Bänd mängib Grossi sõnul elektroonilist cumbia’t, mida kutsutakse chica’ks. «Biit on kogu aeg üks ja kitarriliin «vingub» – liidab muusika kokku ja tekitab transilaadse tunde,» kirjeldas ta. «Kitarr, mida nad mängivad, pole klassikaline elektrikitarr, vaid oma kultuuri sulandatud kitarr, nii saundi kui meloodia poolest. Kedagi ei üritata imiteerida. Nähes Baretot, tekkis tahtmine meie publikulegi näidata, kuidas see muusika rahvast kõnetab. Lisaks on Bareto muusikud väga karismaatilised. Igaüks neist on omaette vaatepilt. Lillelised pluusid, kuldketid ja -hambad, Nike’i nokkmütsid ja tossud, dressid, tätoveeringud, sigarid... Naljaga öeldes on nad välimuselt ja olekult nagu Peruu gängsterid, keda oleme harjunud nägema Ladina-Ameerika seriaalidest.»

Bareto on Grossi sõnul ka väga ühtne bänd, kes on eluaeg mänginud pidudel sama stiili. «Neid võiks kutsuda Peruu Untsakateks!» lausus ta ning jätkas: «Kuidas võib olla nii, et ühe rahva mainstream ongi pärimusmuusika? Vahepeal tekkis populaarmuusika ja Euroopa riikides võeti välismõjutused kiirelt üle. Kaotasime omapära ja kultuurifilter muutus hõredaks. Seal aga on tänapäeva asjad sulatatud pärimuskultuuriga ja oma kultuur on säilinud.»

A-Wa laulab jeemeni keeles. See on peaaegu väljasurnud araabia keele dialekt, mida räägivad Jeemeni juudid.

«Kõige šokeerivam on, et nad teevad seda Iisraelis!» märkis Liina Gross. «Oma muusikaga loovad nad silla juudi ja araabia maailma vahel – teatavasti on need kaks vaenujalal – ning mõlemas on neil tekkinud palju fänne.»

A-Wa moodustavad kolm Jeemeni päritolu õde, kes kasvasid üles väikeses külas Lõuna-Iisraelis. Nimelt asustati möödunud sajandi keskpaiku Jeemenist umbes 50 000 juuti vastloodud Iisraeli riiki.

«See mizrahimi juutide kogukond oli oma araabia päritolu tõttu diskrimineeritud ja vaene ning jeemeni keeles rääkimine muutus tabuks. Taheti luua nii-öelda Iisraeli identiteeti,» selgitas Gross. «Nüüd on noorem generatsioon, keda kutsutakse mizrahimi hipsteriteks, hakanud taasavastama oma juuri ja seisma selle eest, et nende side minevikuga säiliks. Nende sõnum maailmale väljendub nimes A-Wa, mis tähendab araabia keele slängis «jah». Nad ise ütlevad, et see on jah elule, tolerantsusele ja armastusele ning sellele, et kõik on võrdsed.»

Gross lisas, et A-Wa riietumisstiil on äge ja julge. Õed kombineerivad nii oma maa kui ka teiste kultuuride kirevaid rahvarõivaid tänapäevaste elementidega. Peaaegu alati on neil jalas Converse’i ketsid. Ehted on aga alati Jeemenist ehk nende esivanemate maalt.

Bareto esineb laupäeval kell 18 Kirsimäel. A-Wa annab kontserdi samal päeval kell 22.

Märksõnad
Tagasi üles