E, 29.05.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Suvelavastus, kus publik on diskoplaadiks pöördlaval

Margus Haav
, reporter
Facebook Twitter
Comments
Gogol, sõbrad ja raamatubaar "Romaan" koos päevapraadidega on valmis publiku ette astuma.
Gogol, sõbrad ja raamatubaar "Romaan" koos päevapraadidega on valmis publiku ette astuma. Foto: Heigo Teder / Ugala

Vene kirjanik Nikolai Gogol ärkab ellu 2. juunil Viljandis Ugala teatri suure saali laval, kus esietendub teatraalne fantaasiamaailm «Gogoli disko», mille aluseks on kirjanik Paavo Matsini auhinnatud romaan. Teatrielamusele lisab elevust ootamatu lavakujunduse kasutus, kus publik ja näitlejad vahetavad kohad: publik hakkab paiknema liikuval pöördlaval ning näitlejad tegutsevad nende ümber 360 kraadi ulatuses.

«Romaanis on väga olulisel kohal tramm, mis sõidab läbi Viljandi, ja seal leiavadki paljud tähtsad sündmused aset. Pöördlava annab meile võimaluse, et pealtvaatajad nagu oleksidki trammis ja sõidaksid läbi Viljandi,» selgitas lavastaja Ott Aardam. 

Lavastuse tegevus leiab aset tuleviku-Viljandis, kus Eestist on saanud Vene tsaaririigi osa ning linnas tuksub sõita sõjatrofeena käima pandud tramm. Riigikorral ja rahal ei ole enam suuremat tähtsust, mistõttu leitakse üles vanad head hobid: istutakse vaikselt suletud uste taga ja kuulatakse keelatud muusikat ning loetakse keelatud kirjandust. Kõik liiguks omasoodu, kui ei oleks Gogolit, kes tõuseb surnust üles ja tõmbab kõik ootamatult käima.

2016. aastal nii Eesti Kultuurkapitali kirjanduspreemia kui ka Euroopa Liidu kirjandusauhinnaga pärjatud «Gogoli disko» autorile Paavo Matsinile on see esimene kogemus, kus romaanist saab lavastus. 

«Väga äge on näha oma romaani ellu ärganud tegelasi,» rääkis Matsin. «Eks see ole suhteliselt unikaalne projekt, et kirjanik näeb, kuidas ta tegelased ellu ärkavad. Ka paigaldati baari Romaan kempsu Gogolile mälestustahvel, mille kõrvale on tänaseks kinnitatud kultuuriministri kuldraamis foto, kuidas ta seda tahvlit oma kohalviibimisega austas.» 

Romaani «Gogoli disko» dramatiseeris Ivar Põllu (Tartu Uus Teater), kes on ka lavastuse muusikalise kujunduse autor. Kunstnikutöö teeb mitme Tallinn Music Weeki lavakujunduse autor ja Ugala teatri peakunstnik Ott Kangur. Kostüümid loob Pille Küngas. Gogoli osas on Janek Vadi, teistes osades Andres Tabun, Andres Noormets, Rait Õunapuu, Peeter Jürgens, Tarvo Vridolin, Aarne Soro, Vilma Luik, Kadri Lepp, Triinu Meriste, Margus Vaher, Üllo Kaur, Tarmo Suvisild (külalisena) ja Aili Nohrin.

Lavastust mängitakse ainult viieteistkümnel korral juunikuus Ugala suurel laval.

Facebook Twitter
Comments
Tagasi üles