Linnusenurk läbis konserveerimise

Margus Haav
, toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Viljandi linnavalitsuse kultuuriväärtuste spetsialist Monika Rauba
Viljandi linnavalitsuse kultuuriväärtuste spetsialist Monika Rauba Foto: Peeter Kümmel

Viljandi ordulinnuse üks tuntumaid huviväärsusi Villu kelder ei ole enam kinni müüritud. Iga huviline võib astuda trepist alla ja ette kujutada, mida tunti või mõeldi selles ruumis sajandeid tagasi.

Müürid on küll needsamad, kuid äsja lahkusid nende juurest konserveerijad, kes olid kolm aastat ehitise säilimise nimel tööd teinud.

Linnavalitsus kavatseb värske näoga keldri kasutusele võtta näitusepaigana ning panna seal välja ordulinnuse maketi ja kapiteelide koopiad.

Kelder, mis viimati oli ilma eest kaitstud ilmselt Mõõgavendade ordu ajal, sai juba mullu talveks katuse.

«Sellest ajast, kui suuremad sõjad Viljandist üle käisid ja linnus varemetesse jäi, on ka kelder katuseta,» nentis vanalinna spetsialist Monika Rauba. Ta ei soovinud spekuleerida teemal, milline keldri kunagine katus välja võis näha.

Keldrisse viiv võlvkäik suleti ohutuse huvides paarikümne aasta eest ning uudistajad pole vahepeal maa alla pääsenud. Nüüdsest on käik taas avatud ning väravaid vähemalt esialgu ette ei panda. Rauba kinnitusel on külalised sinna väga teretulnud.

«Selle ruumiga on seotud palju legende, ning just see paelubki rahvast,» rääkis ta. «Igal paigal ja linnusel on omad legendid ja müüdid. Küsimus on selles, kuidas neid huvilistele eksponeerida. Lisaks maketile on plaanis keldris üles panna infotahvel linnuse ajaloo ja legendidega.»

Kolm aastat kestnud tööd läksid maksma ligi pool miljonit krooni. Neid tegid osaühingu Heino Uuetalu konserveerijad aktsiaseltsi Restor koostatud konserveerimise ja katustamise projekti järgi.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles