Bussiga juuksur käib maainimesi pügamas

Egon Valdaru
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Janne Lubile on juuste lõikamine ja maarahvaga suhtlemine töö ning hobi ühtaegu.
Janne Lubile on juuste lõikamine ja maarahvaga suhtlemine töö ning hobi ühtaegu. Foto: Peeter Kümmel / Sakala

Sellest sügisest on Viljandimaa valdades ringi vuranud buss, kus saab lasta juukseid lõigata ja värvida ning soengut teha — kõike seda, mida juuksurisalongid tavaliselt pakuvad.

Paari aasta eest tekkis ilusalongis Diiva töötaval Janne Lubil tahtmine asutada oma juuksuriäri. Et Viljandis oli salonge piisavalt ja väiksemasse kohta ei oleks tasunud ehitada, otsustaski ta hakata ise klientide juurde sõitma.

Linnas töötades oli Lubi näinud, kuidas eakad inimesed, kes tahtsid lasta juukseid lõigata, pidid salongist pettunult lahkuma.

«Tihti olid ajad kinni, aga neil polnud mahti oodata, sest tuli bussile kiirustada, või siis olid neil käe otsas suured kilekotid, millega linnas aega parajaks teha polnuks kuigi mõnus.»

Kaks aastat ettevalmistusi

Ratastel juuksurisalongi mõttest teostuseni kulus Janne Lubil koos abikaasaga kaks aastat. Tükk aega otsisid nad sobiva hinna ja õigete mõõtmetega bussi. Viimaks leidsid ühe, mis oli varem olnud reisibuss ja hiljem kaubik.

Tööturuametist sai alustav ettevõtja 70 000 krooni toetust. Buss maksis 75 000 krooni, teist sama palju kulus sisustusele.

«Abikaasa ehitas kõik ümber, paigaldas toolid ja vajaliku sisseseade,» kirjeldas Janne Lubi. Nüüd saab fööni tööle panna bensiinigeneraatori toodetud elektriga ning gaasiahi teeb sooja vett ja kütab ruumi. Ei puudu ka veeklosett.

«Kõik vajalik on olemas ning ma ei sõltu kellestki!» rõõmustas omanik.

Armastab juukseid lõigata

Juuksuriameti juurde jõudis Janne Lubi viie aasta eest. Lastega kodus olnud pereema otsustas just seda tööd õppida ning läks tööturuameti abiga aastasele kursusele Tallinna.

«Algul pakuti võimalust õppida sekretäriks või kokaks-kondiitriks, aga et ma nii väga juuksuriks tahtsin, siis viimaks tuldi mulle vastu ja võimaldati ikkagi soovitut õppida,» rääkis Janne Lubi. «Mulle on juuste lõikamine alati väga meeldinud. Mulle meeldib inimesi ilusaks teha.»

Sama palju meeldib talle igasuguseid uusi võtteid ja võimalusi katsetada ning teisi inimesi selleks julgustada, näiteks soovitada juuksepikendusi ning rasta- ja afropatse.

Oma juuksuribussi roolis istub Paistus elav Janne Lubi ise. Sellega on ta jõudnud peaaegu igasse Viljandimaa valda. «Kõos ja Võhmas pole ma käinud, need jäävad pisut kaugele,» täpsustas ta. «Samuti ei lõika ma juukseid Kõpu ja Kolga-Jaani inimestel, sest nende valdade esindajad vastasid tegevusloa küsimisele, et seal on juuksur juba olemas.»

Esimene tegevuskuu on ettevõtja hinnangut mööda olnud uskumatult edukas ja rahvas on selle kõikjal kenasti üles leidnud. «Vaid Karksi lähistel olid tühisõidud, aga see on ka mõistetav, sest Karksi-Nuias on koguni viis juuksurit,» lisas Lubi. Äriplaani tehes oli ta arvanud, et käivitumisaeg kujuneb hoopis pikemaks.

Eriti meeldib salong vanematele inimestele. «Nad tulevad bussi nostalgitsema ja omavahel suhtlema,» kõneles juuksur. «Vanemate inimeste käest olen kuulnud, et Vene ajal liikus maapiirkondades ringi teenindusbuss, kus sai samuti lasta juukseid lõigata ning kingi parandada. Sellega viidi linna parandamiseks jalgrattaid, pesumasinaid ja muud ning pesu pesemiseks.»

BUSSID

Teedel vurab hulk busse, mis kauba ja teenused maainimestele koju kätte viivad.

• Järjest rohkem sõidab ringi pangabusse.

• Kauplusbussid on külades käinud aastakümneid.

• Leidub ka ratastel raamatukogusid ja -poode.

Allikas: «Sakala»

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles