Pärimusmuusikud korraldavad rahvaluule arhiivi toetuseks kontserdi

Margus Haav
, reporter
Copy
Sander Mölder astub üles 4. märtsil kontserdil rahvaluule arhiivi toetuseks.
Sander Mölder astub üles 4. märtsil kontserdil rahvaluule arhiivi toetuseks. Foto: Silver Tonisson

4. märtsil on Eesti Rahva Muuseumi Jakob Hurda saalis kontsert Eesti Rahvaluule Arhiivi toetuseks. Kontserdil esinevad pärimusmuusikud ja muusikalised koosseisud, kes on pärimusmuusikast inspiratsiooni ning rahvaluule arhiivist abi saanud.

Kontserdil astuvad üles Trad.Attack!, Mari Kalkun, Sander Mölder, vabariigi pillimees Juhan Uppin, Maarja Nuut, Zetod, jutuvestja Piret Päär, Margus Põldsepp ja Lõõtsavägilased, Cätlin Mägi, Curly Strings, Lauri Õunapuu, Johansonid ja teised. Kontserdi korraldab Eesti pärimusmuusika keskus.

"Meie, see tähendab muusikud, luuletajad, loojad, teadlased, õpetajad, pärimushuvilised ja pärimusmuusika keskus, peame Eesti Rahvaluule Arhiivi ülioluliseks. Seda on meile vaja meie töödes, tegemistes ning püsimajäämisel.  Me pole poliitikud ega teadusraha jagajad. Oleme loojad ning väljendame oma seisukohta ja tahame, et meiega arvestataks. See on ka toetuskontserdi mõte ja põhjus," annavad kontserdi korraldajad teada.

Korraldajaid teeb murelikuks see, et kirjandusmuuseum ja sealne pärimuse varaait rahvaluule arhiiv on väga keerulises olukorras. Kirjandusmuuseumi rahastus on aastaid olnud peamiselt projektipõhine. Teadlased on pidanud visalt võitlema, et lisaks akadeemiliselt kõrgetasemelisele teadustööle tagada rahvaluule arhiivi järjepidev toimimine Eesti ühiskonna huvides: kultuuripärandi kogumine, hoidmine ja avalikkusele vahendamine uurimuste, andmebaaside ja väljaannete kaudu. Tänavu jäid toetuseta paljud Eesti teadusele olulised uurimissuunad, sealhulgas kõik Eesti kirjandusmuuseumi ja rahvaluule arhiivi teadusprojektid.  

Et juhtida tähelepanu Eesti teaduses tekkinud ummikseisule, tegi kirjandusmuuseum koos teiste kultuurivaldkonna teadus- ja haridusasutustega jaanuari lõpus avaliku pöördumise Eesti teaduse ja Eesti uuringute rahastamise asjus. Pöördumist toetas 122 organisatsiooni ja kollektiivi, sealhulgas pärimusmuusika keskus.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles