Folgil esinevad pärimusmuusikud ja jutuvestjad Inglismaast Hiinani

Glasgow ansambel Trip

FOTO: Erakogu

Viljandi pärimusmuusika festival avalikustas täna kümme artisti oma "Hea loo!" teemalisest programmist. Nende hulgas on Sam Lee Inglismaalt, Ungari tantsumajade legend ja jutuvestja András Berecz, Choor Mongooliast, Trip Šotimaalt ning tunnustatud Eesti artistid.

"Mul on siiralt hea meel, et meil on taas õnnestunud juuli lõpuks Viljandisse kutsuda niivõrd erilisi ja suurepäraseid muusikuid ja jutuvestjaid," juhatas avalikustatud artistid pressiteate vahendusel sisse festivali pealik Ando Kiviberg. "Iga pärimusliku loo või laulu taga on peidus põnev sündmus või kogemus ja festivalisõpradel on imeline võimalus nendega tuttavaks saada."

Noorema põlvkonna muusikut ja pärimusmuusika kogujat Sam Leed on nimetatud Suurbritannia kõige uuenduslikumaks folklauljaks.

"Ta on muusik, keda ootavad esinema maailma tuntuimad pärimus- ja maailmamuusikafestivalid ning kiidavad nimekaimad muusikaväljaanded. Seda enam võime rahul olla, et oleme saanud Sam Leelt nõusoleku Viljandisse esinema tulla," sõnas festivali programmipealik Tarmo Noormaa pressiteates.

Laiem publik tunneb Lee häält filmi "Kuningas Arthur: mõõga legend" tunnuslaulust.

Kuidas tuua vaevatud kaasinimeste hingedesse rõõmu? András Bereczile peitub vastus muusikas ja jutuvestmises.

"Viljandi pärimusmuusika festival kirjutab sellele mõttele igati alla ning see on ka põhjus, miks Berecz sobib ideaalselt "Hea loo!" teemalisse programmi," ütleb Noormaa. "Bereczit tasub kuulama tulla, sest ta valdab meisterlikult ungari arhailist ja võimsat jutuvestmis- ja laulmisstiili."

Pekingis tegutsev ansambel Choor toob festivalile Mongoolia rohumaadelt pärit muusikalise maailmatunnetuse, sidudes arhailist pärandit uue põlvkonna muusikaga. Traditsioonilisi meloodiaid kõigilt keldi aladelt põimib omaloominguga Glasgow ansambel Trip, saades tulemuseks iseloomuliku jõulise ja lennuka saundi. Ansambel tegutseb ka Glasgow uute noorte pärimusmuusikute liikumise eesotsas.

Mitu väljakuulutatud eesti artisti on pärjatud muusikaauhindadega või siis osalenud edukalt olulistel Eesti muusikavõistlustel.

"Näiteks esineb festivalil Duo Ruut, kes võitis 2018. aastal noorte pärimusbändide konkursi, pääses sealt edasi "Noortebänd 2018" võistlusele ning võitis ka selle," märkis Tarmo Noormaa.

Cätlin Mägi ja Jaan Pehk tõid palaga "Parmumäng" pärimusmuusika võnget "Eesti laulu" võistlusele. Puuluup noppis möödunud aastal enim Etnokulpe ja etno/folkalbumi võidu Eesti muusikaauhindade jagamisel. Lisaks neile näeb suvisel festivalil esinemas artiste Ro:Toro, Nikns Suns ja Silver Sepp.

27. Viljandi pärimusmuusika festival kestab Viljandi lossimägedes ja vanalinnas 25.–28. juulini.

Tagasi üles