/nginx/o/2019/02/08/11774576t1h4eaf.jpg)
Osaühingusse Koorti Kartul kuuluvad Eeriksaare ja Väikesaare talu avasid oma kartulihoidlate juures detsembris iseteeninduslikud kartulimüügipunktid, kust aus ostja saab võtta võrkkotis kartuleid või porgandeid, jättes raha seinal olevasse karpi.
Eeriksaare talu peremees Märt Laansalu ütles, et ehkki ööpäev läbi valla olevates müügipunktides on kaamerad, on korrektne tasumine ostjate südametunnistuse asi.
«Esialgu on eksperiment ennast igati õigustanud – ostjaid jagub. Inimesed on poekesed hästi vastu võtnud ning kaup ilma rahata eriti jalutama läinud ei ole,» kõneles Laansalu. «Üldjuhul on inimesed ausad. Eestis pole nagu Venemaal, et putka varastatakse ka ära, kartulitest rääkimata.»
Eeriksaare talus leiti, et Viljandi–Kolga-Jaani tee lähistel kartulihoidlas ei ole sellise müügipunkti tegemiseks õiget paika, ning ehitati õuele tibukollane majake, mida köetakse õhksoojuspumbaga. Leie pool Väikesaarel tehti taluperemehe Janek Lassi soovide kohaselt müügipunkt kartulihoidlasse.
/nginx/o/2019/02/08/11774577t1h423d.jpg)
Märt Laansalu sõnutsi tuli iseteeninduslike poekeste mõte sellest, et inimesed tahtsid tihti Koorti Kartuli kaupa kotiviisi osta, aga omavahel kohtumisaegu klapitada oli keeruline. Pealegi on haiguste leviku takistamiseks, ohtlike olukordade vältimiseks ning töörütmi hoidmiseks parem, kui kõrvalised isikud kartulihoidlas ei käi.
Märt Laansalu ütles, et algul kaaluti ka teisi variante, näiteks müügipunkti sulgemist ööseks ning kauba pakkumist müügirobotitest, kuid viimaks jäädi lihtsama variandi juurde. Tulevikus lubas ta tibukollase majakese juurde uhkema sildi üles panna ja seda rohkem reklaamida.
Laansalu sõnul pole asja väga suureks ajada plaanis ning suure läbimüügi saavutamine ei ole eesmärk omaette. Tõenäoliselt lisandub hiljem ka muud kaupa, näiteks punapeeti ning hooajaliselt õunu, pirne ja kõrvitsaid. Võimalik, et sinna jõuab ka rohkem Eeriksaare talu mahedaid tooteid.
/nginx/o/2019/02/08/11774578t1h0d00.jpg)
Laansalu sõnutsi andis võimalus Euroopa Liidu Leaderi programmi kaudu toetust küsida mõttele hoogu. Viimaks saadi Võrtsjärve Ühenduse kaudu 10 919 eurot toetust. Märt Laansalu rõhutas, et idee oleksid nad ellu viinud nii ehk naa, aga rahaline toetus kiirendas protsessi.
Võrtsjärve Leaderi juhataja Karl Õmblus kiitis plaani igati. «Mulle hakkas see idee kohe väga meeldima. See on uue ühiskonna lähenemine,» lausus ta. «Loodetavasti saavad sellest eksperimendist tuld teisedki ja Viljandimaale tekib selliseid müügipunkte juurde.»