Notarid hoiatavad eakaid neile kahjulike tehingute eest

Madis Luik
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Notarite Koda palub eakatel olla tähelepanelik olukordades, kus neid notari juurde kaasa kutsutakse, aga täpsemaid selgitusi ei anta.
Notarite Koda palub eakatel olla tähelepanelik olukordades, kus neid notari juurde kaasa kutsutakse, aga täpsemaid selgitusi ei anta. Foto: PEETER LANGOVITS/PM/SCANPIX

Notarid on täheldanud, et kinnisvara hinna tõusuga paralleelselt tehakse üha enam tehinguid eakate vanavanemate majade ja korteritega, kusjuures mõnikord saab kinnisvara omanik alles notari kabinetis teada, millist toimingut tegema tuldi ja millised riskid sellega kaasnevad.

Notarite Koda palub eakatel olla tähelepanelik olukordades, kus neid notari juurde kaasa kutsutakse, aga täpsemaid selgitusi ei anta. Kindlasti tasub arvestada, et tavaliselt ei tehta notari juures toiminguid ja tehinguid, millega tagajärgi ei kaasne. Notarid küll selgitavad alati tehingu või toimingu sisu, olemust ja võimalikke tagajärgi, aga mõned inimesed ei pööra sellele piisavalt tähelepanu või ei julge oma õiguste eest seista.

Notarite Koda soovitab ka noortel, kel on soov oma vanema või vanavanema kinnisvara laenu tagamiseks kasutada, põhjalikult järele mõelda, kas nad suudavad laenu tagasi maksta ka juhul, kui peaksid kaotama sissetulekutes. Hüpoteegi seadmist võetakse sageli kui laenu saamise eelduseks olevat bürokraatiat ega mõelda, mida see tegelikult endaga kaasa toob.

Notarite Koja esimees Merle Saar-Johansoni sõnul on inimesed enamasti  oma kinnisvara kinkide või kodu laenu tagatiseks andes kursis, mida nad notari juurde tegema tulid, sageli aga ei aduta riski, et varast võib reaalselt ka ilma jääda.

«Isegi kui kõigil pooltel on parimad kavatsused, võib midagi valesti minna ja vanainimene peab oma kodust loobuma. Seetõttu tuleb kõik stsenaariumid läbi mõelda, kuigi iseenesest on soov oma lapsi ja lapselapsi aidata loomulik,» rääkis Saar-Johanson. Harvem tuleb tema sõnul ette olukordi, kus kinnisvara pantima, kinkima või müüma toodud inimesele on kärbseid pähe aetud ja ta ei saa üldse aru, millele tema allkirja soovitakse. «Notari roll on siis põhjalikult toimingu olemust ja sellega kaasnevaid riske selgitada. Mõnikord tabab eakat inimest väga ebameeldiv üllatus, kui selgub, et ennast võlgadesse mässinud lähedane püüab oma probleeme lahendada tema vara arvelt,» selgitas ta.

Notarid soovitavad suhtuda ettevaatlikult kõigisse tehingutesse ja toimingutesse, mis on seotud kinnisvaraga, samuti nende tehingute tegemiseks volikirjade andmisesse. Sageli on mõistlikum teha testament, aga kui tõepoolest on soov kinnisvara lähedasele kinkida või tema kasuks pantida, siis tuleks notariga arutada, kuidas ennast kodust ilmajäämise eest kaitsta.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles