Töövõime hindamise leht kohandati arusaadavamaks

Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Foto: Elmo Riig / Sakala

Selleks, et intellektipuudega ja teised inimesed saaksid kergema vaevaga täita uudset töövõime hindamise taotlusvormi, kohandati see lihtsamasse ja arusaadavamasse eesti keelde.

Töövõimereformi tuum on üleminek seniselt töövõimetuse hindamiselt töövõime hindamisele, mida hakkab tegema sotsiaalkindlustusameti asemel töötukassa. Enne töövõime hindamist tuleb täita enda kohta põhjalik küsimustik ning esitada see töötukassale.

Kui sotsiaalministeerium eelmisel aastal töövõime hindamist proovis, saadi vaimupuudega inimeste esindajatelt tagasiside, et taotlusvormi võiks tõlkida neile sobilikumasse lihtsasse keelde.

«Ettepanek tundus mõistlik ning nüüdseks on see edukalt ellu viidud,» rääkis sotsiaalministeeriumi tööhõive osakonna nõunik Lii Pärg, hoides käes juhiste värsket lihtsustud keeles versiooni. Sotsiaalministeeriumi kodulehe vahendusel jagatavast infomaterjalist leiab lihtsas keeles selgitused töövõime hindamise taotlemisest ning taotlusvormi täitmise juhised.

Lihtsas keeles infomaterjali tunnustas erivajadustega inimeste toetusühingu Tugiliisu esindaja Vjatšeslav Zagorski. Tal on tihti raske tekstidest aru saada, ta peab neid mitu korda üle lugema või abi küsima, kuid tänu lihtsamale sõnastusele ja selgitustele on võimalik läbida protsess rutem. «Vähemalt saab enne materjalidega tutvuda või saab keegi inimene lugeda küsimused lihtsas keeles ette ning selgitada, mille jaoks on vaja neid materjale täita,» kirjeldas Zagorski, kuidas intellektipuudega inimesed materjalist kasu saavad.

Zagorski oli ka töövõimereformi suhtes optimistlik ning avaldas lootust, et see annab tulevikus puudega inimestele päris tööd, mitte ainult kaitstud tööd keskustest. «Inimene peab töötama, kui ta tahab elada iseseisvat elu. Nii on elu ka huvitavam – saab olla teistele kasulik ja see on oluline.»

Töövõime hindamise taotluse tõlkimisega lihtsasse keelde sai ümber ligikaudu aasta kestnud töövõime hindamise materjalide ettevalmistamise protsess, mis järgnes metoodika katsetamisele. Töötukassa juures hakkavad ekspertarstid hindama töövõimet tänavu 1. juulist.

Rakendatava uuendusega toetatakse töövõimetute ning teiste vähenenud võimega inimeste täisväärtuslikku elu. Selleks aidatakse neil leida tööd, tööl püsida ning parandada igapäevaeluga toimetulekut, arvestades inimeste isiklikku võimekust ja vajadusi. Üle 40 protsendi töövõimetuspensionäridest töötab ning ülejäänutest üle poole soovib töötada.

Töövõime hindamise selgitas lihtsas keeles lahti ning tõlkis taotlusvormi intellektipuudega inimesele arusaadavaks Eesti vaimupuudega inimeste tugiliit. Lihtsas keeles materjaliga on võimalik tutvuda sotsiaalministeeriumi kodulehel. 

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles