Islamiusulised on Viljandi spämmpostitustega ära sidunud

, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Pidev infovahetus kurnab aju.
Pidev infovahetus kurnab aju. Foto: SCANPIX

Oktoobri keskpaigast saati on islamiusulised sidunud Viljandi nime Twitteris hulga ühe ja sama sisuga sõnumitega, mis propageerivad islamit. Postitajate kasutajanimed ja aadressid viitavad samuti islamile.  

Postituse leiab Twitterist märksõnaga #viljandi. Kõikide postituste sõnum on: «Väike värviline abimees islami mõistmiseks» ning sellele on lisatud veebilink, mida sotsiaalmeedia ekspert, Tartu ülikooli meedia ja kommunikatsiooni doktoriõppekava programmijuht Andra Siibak avada ei soovita. Tema sõnul on viimasel ajal liikvel pahavara, mis saadetud lingi avamisel omastab arvuti sisu. «Et see kõikide failide ja töödokumentidega tagasi saada, on vaja hakata lunaraha maksma,» hoiatas Siibak. 

Eksperdi ütlemist mööda jagatakse sotsiaalmeedias radikaalsete vaadete või vihakõne propageerijad nelja rühma. Kahte esimest nimetatakse sõduriteks, kes usuvad ühte ja ainsat püha tõde ning võitlevad iga hinna eest, et seda kuulutada ja levitada. Et tõe vastuvõtmiseks keegi garantiid ei anna, valavad nad kõikvõimalikud kanalid oma maailmanägemisega agressiivselt üle.

Teine sama aktiivne rühm on uskujad, kes ei pruugi olla nii verised, kuid on see-eest hästi ideoloogilised. «Tundub, et Viljandi konto spämmijad on just nemad,» lausus Siibak. 

Ideoloog on uskuja tüüpi postitaja, kes tahab samuti oma sõnumit levitada ja kuulutada. Viljandi juhtumi näitel võib see olla üks ja sama inimene, kes varieerib kontosid ja saadab postitusi eri nimede alt. See ei pruugi olla islamiusuliste rühmitus või moslemi rakuke, see võib olla lihtsalt üks fanaatik. Kui sõnumi tekst on täiesti arusaadav ja loogiline, võib ta eksperdi sõnul isegi eestlane olla, sest Google’i tõlkes jäävad sisse kohmakused. 

«Näeme tihtipeale Delfi või Postimehe kommentaarides, et ühed kindlad postitajad saadavad mõnest pühakirjast maniakaalselt palju tsitaate,» märkis Siibak. «Ükskõik millest uudis kõneleb, postitavad nad ühte ja sama sõnumit kusagilt testamendist. Ma arvan, et see on samasugune juhtum,» selgitas Siibak, kelle hinnangul uskujad radikaalseid tegusid ette ei võta. 

Politsei- ja piirivalveameti teatel jagatakse postitustes neutraalselt viidet ühele raamatule, mis tutvustab ühe religiooni uskumusi. «Ei postitus, selle jagajad ega käsiraamat ise kujuta endast kellelegi, ei inimestele ega riigile ohtu. Postitusse tuleb suhtuda tavapärase kaine mõistusega: usuliste vaadete levitamine ei ole keelatud, nende järgimine on vabatahtlik.»

Esialgselt oli loos öeldud, et tegemist on Viljandi Twitteri kontoga, kuid tegelikult on sõnumid Twitteris seotud märksõnaga Viljandi.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles