Praegu kestab talve kohta tavapärane ülemiste hingamisteede viiruste hooaeg. Kui tekib nohu ja köha ning tõuseb palavik, ei tasu selles otsemaid koroonaviirust kahtlustada. Küll on tähtsal kohal hügieen.

FOTO: Elmo Riig

Tulenevalt enam kui kahesaja Põhja-Itaalia elaniku haigestumisest koroonaviirusesse, soovitab terviseamet Hiinat ja Põhja-Itaalia Lombard, Veneto, Emilia Romagna ja Piemonte regioonis käinud inimestel oma tervist kahe nädala jooksul jälgida ning võimaluse korral kodus töötada või õppida.

«Loodame siinkohal tööandjate mõistvale suhtumisele, sest teistega kontakti vältimine peiteaja lõpuni on parim viis teiste nakatamist vältida,» ütles terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma pressiteate vahendusel.

Tema sõnul ei saa inimest peiteajal koroonaviiruse suhtes kontrollida, sest labori tulemused on tõenäoliselt negatiivsed. «Alles haigussümptomite ehk palaviku, köha ja hingamisraskuste ilmnedes saab arst reisianamneesist ja sümptomaatikast lähtudes otsustada, kas laboratoorne kontrollimine on vajalik,» lausus ta.

Terviseamet märgib, et kuigi haigussümptomite avaldumiseni on viiruse edasikandumise risk väike, tuleks riskipiirkonnast naasnul oma koduseid toiduvarusid võimaluse korral täiendada sõprade, perekonnaliikmete või toidukulleri abil.

Palaviku, köha või hingamisraskuste tekkides tuleks esmalt telefoni teel kontakteeruda oma perearstiga, perearsti töövälisel ajal küsida nõu perearsti infoliinilt 1220, terviseseisundi halvenedes tuleks helistada hädaabinumbril 112. Sealjuures tuleb tervishoiutöötajat kindlasti teavitada oma hiljutisest saabumisest Hiinast või Põhja-Itaaliast.

Terviseameti andmeil oli 25. veebruariks maailmas registreeritud 80 134 koroonaviiruse haigusjuhtu, neist kõige rohkem Hiinas, 77 658. Surmajuhte oli registreeritud 2698, neist Hiina  provintsides 2595. 

Euroopas oli teada haigusjuhud Itaalias (229), Saksamaal (16), Suurbritannias (13), Prantsusmaal (12),  Hispaanias (3), Venemaal (2) ning Soomes, Rootsis ja Belgias (1).