iDeal kampaania

Kondases näeb Juhan Muksi maalitud Viljandit

Juhan Muksi Viljandi vaated

FOTO: Kondase keskus

Reedel kell 17 avatakse Viljandis Kondase keskuses Juhan Muksi näitus "Vue de la fenêtre". Näitusel eksponeeritud maalidel ja visanditel on kujutatud Viljandit, nii nagu kunstnik seda oma koduakendest nägi, teatab Kondase keskus. Kui keskuse eest mööda Pikka tänavat edasi jalutada, jõuab imposantse villani, mida teatakse kui Muksi maja.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kunstnik Juhan Muks (1899–1983) elas ja töötas selles majas 1944. aastast kuni surmani. Pärast Pallase kunstikoolis hariduse omandamist suundus Muks 1925. aastal Pariisi, elades vaheajaga Prantsusmaal 1939. aastani. Ta on Eduard Wiiralti järel teine Eesti kunstnik, kes on nii pikalt töötanud ja elanud Prantsusmaal. Seda suurem võis olla nõukogude korraga saabunud äng: elu väikelinnas, pealesunnitud dekoratiivkujunduste tegemine, väljaarvamine kunstnike liidust (1950–1960), kütjaamet Viljandi muuseumis ning olematute kunstnike-sõprade ring, kellega oleks saanud kas või ängi jagada.

Pärast kunstnike liidu liikmelisuse taastamist ja veidi hiljem pensionile jäädes lülitus Muks taas aktiivselt kunstiellu. Ka jõudis ta oma eluajal ära oodata tunnustuse, pälvides 1979. aastal esimese kunstnikuna Konrad Mäe medali. Ühtlasi oli ta medalisaajatest ainus, kes Konrad Mägiga kokku puutus ja temalt õpetust sai.

Tagasi üles