Sügisel laotud pargiteed hakkasid kevadel lainetama

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Kesklinna kolme pargi ehitus on alles pooleli, aga eelmise aasta lõpul valminud kõnniteed on juba hakanud lainetama. Suure tõenäosusega pole see siiski ehitaja viga, vaid maapõues peituvate müüride kerkimise tagajärg. Talvel külmaga vajuvad ja kerkivad need müürid erinevalt ja maapind hakkabki lainetama.

FOTO: Elmo Riig / Sakala

Suur oli Viljandi linnajuhtide üllatus, kui raekoja akna all asuvasse parki alles sügisel kividest laotud kõnniteed märtsi algul lainetama hakkasid. Pärast paaripäevast uurimist sai aga selgeks, et teha pole selle vastu midagi. Vähemalt mitte esialgu.

«Otsus on praegu mitte midagi teha. Lihtsalt oodata ja vaadata, kuidas kõnniteed temperatuuri kasvades käituvad,» teatas abilinnapea Malle Vahtra pärast seda, kui oli paari päeva jooksul kõnniteede üle aru pidanud oma alluvate, parkide ehitaja ning eksperdiks palutud projekteerijaga.

Osaühingu Reaalprojekt projekteerija Mikk Reier vaatas esmaspäeval nimetatud kõnniteed üle ja soovitas need vähemalt mai keskpaigani jätta selliseks, nagu need on.

«Tormakaid otsuseid ma ei soovita. Selliseid juhtumeid, kus varakevadel avastatakse kuskilt lohk, täidetakse see ära ja suvel on seal muhk, leidub varasemast praktikast küll ja küll,» rääkis ta.

Ekspert: ärge tormake!

Eksperdi soovitus on lihtne: tuleb oodata, kuni kogu maapind on sulanud, ja vaadata, mis siis on teedest saanud. Võimalik, et mai keskpaigaks on need jälle sellised nagu sügisel.

Kui osaühing Kivipartner talve hakul raekoja ümber asuvates parkides kiviplaatidest kõnniteede ladumise lõpetas, olid need täiesti siledad. Aga kui raekoja, Köleri või Laidoneri pargist praegu läbi jalutada, võib näha, kuidas mitmesaja meetri pikkused teed vonklevad üles ja alla, paremale ja vasakule. Märtsi algul tekkinud lainetus jäi loomulikult silma ka linnajuhtidele, kes iga päev nendesse parkidesse satuvad.

Esimese hooga kahtlustati, et Kivipartner on kõnniteede alust lihtsalt ebapiisavalt tihendanud, aga esmaspäeval avastati hoopis teine põhjus ja see peidab end meetri sügavusel maa sees. Nimelt seisid raekojaesise pargi kohal veel viimase sõja ajal majad, enne seda on seal olnud keskajast alates hulk ehitisi ning kõikide nende vundamendid ja müürijäänused on nüüd mulla alla maetud. Talvel külmaga vajuvad ja kerkivad need müürid erinevalt ja maapind hakkabki lainetama. Nii ehitaja kui linnajuhte nõustanud projekteerija on ühel meelel, et seekordne lumeta talv oli maapinnale eriti karm ning kerked ja vajumised paistavad hästi silma.

Mõttetult kallis lahendus

Ehitaja, osaühingu Kivipartner esindaja Rivo Kaju on veendunud, et tema juhitav firma ei ole praaki teinud. «Kõik tööd tehti vastavalt projektile,» kinnitas ta.

Kaju selgitas, et kivide alla nõuti 15 sentimeetri paksust tihendatud killustikukihti. Maapinna külmumispiir võib olla aga 1,2 meetrit ning oma tööpiirkonnast allpool tekkivate pinnasemuutuste vastu ehitaja ei saa.

Mikk Reieri sõnul saaks külmumisest tingitud kergete vastu vaid kogu aluspinda uuesti tihendades. «Aga nii meeletu konstruktsiooniga jalgteid ei ole rahaliselt mõtet rajada,» lisas ta.

Ka Malle Vahtra hinnangul oleks mõeldamatu hakata pargiteede aluspinda tihendama meetri sügavuselt.

Kui Viljandis ringi kõndida ja vaadata teisi kividest laotud tänavaid, võib näha, et mõned neist lainetavad veel rohkem kui sügisel laotud teelõigud. Samas on näiteks Arkaadia aed endiselt täiesti sile.

Mis raekojaesiste jalgteedega kevade jooksul edasi saab, ei oska veel keegi öelda. Mikk Reieri sõnul on täiesti võimalik, et teed vajuvad mai keskpaigaks ise siledaks, aga garantiid selleks anda ei saa. Rivo Kaju lisas, et kui pärast pinnase sulamist jääb mõni koht ebatasaseks, siis selle parandab ehitaja enne töö üleandmist.

    Tagasi üles