Viies aastaaeg Soomaal läheneb haripunktile

, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Soomaa külalistele on tavaliselt ereda mulje jätnud üleujutatud lammimets.
Soomaa külalistele on tavaliselt ereda mulje jätnud üleujutatud lammimets. Foto: Elmo Riig / Sakala

Neljapäeval ulatus Halliste jõe tase kolm meetrit üle Riisa mõõteposti nullpunkti, mis tähendab, et nädalavahetusel saavad huvilised Soo­maal näha üsna korralikku üleujutust.

«Kolme meetri piiri ületas veetase neljapäeval kella kuue paiku õhtul, aga kuna öö oli väga soe, oli veetase hommikuks veel 20 sentimeetrit tõusnud,» kõneles Soomaal tegutseva osaühingu Viies Aastaaeg esindaja Aivar Ruukel. Ta lisas, et arvatavasti tuleb sellise tempo juures vesi üle Kõpu-Jõesuu maantee juba reede õhtul, mitte laupäeval, nagu kohalikud esialgu olid arvanud.

Eile lõuna paiku oli vee alla jäänud juba Karuskose tee. Ka Kildu-Tõramaa teel jooksis Tõramaa oja vaikselt üle teetammi. Tori poolt tulijatel võib tekkida raskusi Soomaa keskusesse pääsemisega, sest tõenäoliselt tungib üleujutus maanteele oma tavalises paigas, Tori—Kõpu maantee 28. kilomeetril Riisa ja Meiekose vahel.

«Vett võib olla küll vähe, aga ka see mõjub autole halvasti,» hoiatas Ruukel. Ta soovitas tulijatel külastuskeskusesse sõita Kõpu poolt.

Rahvuspargis voolavad jõed olid eile suures osas jääga kaetud, kuid lähematel päevadel peaks talvine kaas liikuma hakkama.

«Võib-olla läheb see täna, võib-olla homme ja ülehomme — kes seda teab,» nentis Ruukel eile. «Jää ei lähe ju igalt poolt korraga, vaid siit-sealt eri ajal.»

Suurvee festival on alanud

Matkakorraldaja ennustust mööda on nädalavahetusel Soomaale oodata palju uudistajaid ja kanuumatkajaid, sest kahe viimase aasta võimsatest üleujutustest hoolimata on paljudel see loodusnähtus veel oma silmaga üle vaatamata.
Eelmistel aastatel Soomaal asetleidnud melu on turismiettevõtjad nimetanud lausa suurvee festivaliks.

«Meie teeme järgmisel kümnel päeval matku alguse ja lõpuga Soomaa keskuses. Sõidame metsas ja Tõramaa luhal, sest just üleujutatud lammimets on huvilistele alati elamusi pakkunud,» kõneles matkajuht.

Loomi ei tohi häirida

Üleujutuse piirkonnas ringi liikudes tuleks külastajatel käituda kohalike elanike ja loomade suhtes lugupidavalt.

«Ärge lõhkuge karjaaedu ega häirige suurvee ajal väljas olevaid kariloomi,» manitseb  operatiivset üleujutusinfot jagav veebileht suurvesi.soomaa.ee.

Vesi katab suure osa rahvuspargi luhaheinamaadest, mille hooldamist korraldab keskkonnaamet eri maahooldajate abiga. Enamasti karjatatakse loomi Soomaa luhtadel suviti, kuid üksikutel aladel on nad väljas aasta läbi. Selline koht on näiteks Kuusekäära, kus on väljas šoti mägiveised, ja Tipu koolimaja, mille lähistel elavad koniku tõugu hobused.

«Paneme matkajatele ja matkakorraldajatele südamele, et suurvee ajal ei tohi veesõidukitega karjaaedadest läbi sõita ja loomi häirida,» seisab üleskutses. «Loomad on suurveest niigi häiritud: nende toitumisala on väiksem ja üleujutusaegne eriolukord ebameeldiv. Võõraste inimeste lähenemine põhjustaks neile veelgi stressi.»

Kui karjaaed lõhutakse, võivad loomad põgeneda ja suurvee ajal võib see osutuda neile saatuslikuks.

Seda, kui kaua vesi veel tõuseb, ei osanud kogenud matkakorraldaja Aivar Ruukel täpselt ennustada. «Arvan, et tõus jätkub vähemalt kolm päeva. Lõpuks jääb veetase seisma ning langeb siis kolinal,» arutles ta.

Seega võib arvata, et järgmisel nädalavahetusel ootab huvilisi juba alanev suurvesi.
Eile kella 16 ajal oli Halliste jõe tase tõusnud 331 sentimeetrini üle Riisa mõõteposti nullpunkti.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles