Tudengid peavad kümnendat teatripidu

Tea Raidsalu
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Eelmisel tudengiteatrite festivalil pälvis publiku lemmiku tiitli Altermanni näitemängutrupi etendus «Meised... ja nahed». Ühtlasi andsid kolm tarka professorit kehastanud Hedvy Arulale eripreemia.
Eelmisel tudengiteatrite festivalil pälvis publiku lemmiku tiitli Altermanni näitemängutrupi etendus «Meised... ja nahed». Ühtlasi andsid kolm tarka professorit kehastanud Hedvy Arulale eripreemia. Foto: Merli Antsmaa

Veebruari teisel nädalavahetusel kogunevad kultuurihuvilised noored Viljandi kultuuriakadeemiasse 10. tudengite teatripäevadele, mille kestel saab vaadata üheksat truppi ning osaleda seminaril.

Teatripäevade peakorraldaja, Viljandi kultuuriakadeemia kultuurikorralduse eriala neljanda kursuse üliõpilane Kristin Viljamaa rõõmustas selle üle, et juubelifestivalil osaleb rohkem truppe kui varem.

«Tudengite teatripäevadel näeb nii pikaajaliste osalejate kui uute truppide lavastusi, mis pakuvad mitmekülgset ülevaadet noorte teatritegijate tegevusest,» rääkis Viljamaa. «Samuti jätkub kolmandat aastat koostöö Soome tudengiteatrite liiduga. Tänavugi tuleb üks trupp sealt esinema.»

Esinejad Eestist ja Soomest

Etendusi antakse traditsiooniliselt kolmel veebruarikuu päeval, 10.—12. veebruarini kultuuriakadeemia Mustas saalis. Etendustele mineja saab festivali annetuskasti panna just nii suure toetuse, kui südametunnistus lubab. Peakorraldaja rõhutas ka seda, et kõik vaatajad osalevad publiku lemmiku valimises.

Kristin Viljamaa sõnul on algusaastatest peale festivalil osalenud näiteks Tallinna tehnikaülikooli trupp T-Teater, Tartu Üliõpilasteater ja Pärnu kolledži trupp. Viimastel aastatel on lisandunud loomingulised ühendused Altermanni näitemängutrupp ja Impro­grupp JAA!, kes teevad improvisatsioonilisi lavastusi.

Etendusi ootab Viljamaa suure põnevusega, sest varasematele kogemustele tuginedes on noorte loodu mitmekülgne ja huvitav. Soome tudengiteatrite tase on peakorraldaja hinnangul päris tugev.

«Vaadata saab Helsingi Kellariteatteri lugu «Finlandia», mis kõneleb praeguste soome noorte elust,» rääkis ta.

Lavastustele annavad pärast iga etendust tagasisidet kolm tarka. Kristin Viljamaa julgustas huvilisi seda kuulama tulema, sest tihtipeale on tekkinud etenduse teemadel põnev diskussioon. Tarkadeks on sel aastal Viljandi kultuuriakadeemia õppejõud ja näitleja Garmen Tabor ning Rakvere teatri näitleja Mait Joorits. «Kolmandat tarka praegu veel ei ole, kuid festivali ajaks leiame temagi,» lubas Viljamaa.

10. veebruaril kella 12—16 leiab Viljandi linnaraamatukogu neljanda korruse saalis aset seminar «Noor teater», mis vaatleb noorte ja teatri kokkupuutepunkte ning omavahelisi mõjutusi.

Seminar noortele

«Seminari märksõnad on noor ja tema seotus teatriga: kuidas inimene sirgub teatrist mõjutatuna, suundub õppima või harrastama mõnd teatriga seotud ala ning kuidas selles valdkonnas töötav noor tunnetab oma tulevast teatriteed,» selgitas Kristin Viljamaa.

Lähemalt räägitakse Eesti teatrite noortele mõeldud lavastustest ning sellest, millisel teekonnal liiguvad noored teatritegijad ning mida tähendavad meie teatripildis teatritudengite lavastused ja selle kõrval tudengiteatrite tegevus.

Seminaril saab kuulda kolme teoreetilist lähenemist ning praktikud kõnelevad oma kogemustest ja mõtetest. «Kirsten Simmo räägib Eesti teatri noortelavastustest. Hedi-Liis Toome ettekanne «Homne teater» keskendub sellele, kuidas on teatritegelased teatri juurde jõudnud ning mida nad on õppinud ja millega tegelevad,» tutvustas peakorraldaja.

Seminari juhib kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna juhataja Jaanika Juhanson, kes peab ettekande teatritudengitest ja tudengiteatritest. Oma kogemusi jagavad kultuuriakadeemia teatrikunsti eriala üliõpilased, pikka aega tudengiteatrit teinud noored ning ka mõni neist, kes on juba alustanud oma teekonda teatris. Seminar on avatud kõigile huvilistele.

Festivali ajal pakutavad õpitoad on Viljamaa sõnul mõeldud esmajoones truppide liikmetele. «Plaanisime, et kui jääb vabu kohti, saavad õpitubadest osa võtta kultuuriakadeemia üliõpilased. Aga kui on vabu kohti, võivad kokkuleppel korraldajatega osa võtta teisedki väga suured huvilised,» rääkis ta.

Teatripäevade kümnendat sünnipäeva saab üheskoos tähistada 11. veebruaril klubis Rubiin, kus astuvad üles muusikud Viljandist ja tantsuks mängib ka Otsa muusikakooli tudengite bänd.

See festival on väga oluline ka Viljandi kultuuriakadeemia tudengitele, kes lisaks osalemisele saavad seda korraldades olulisi kogemusi. «Meie korraldusmeeskond on festivali heaks toimetanud kooliaasta algusest peale ning ootame suure põnevusega neid aasta toredamaid päevi,» lausus Viljamaa.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles