Sisukord
Paberleht
Paberleht

Loodusvaatluste maratonil nähti kõige rohkem metsvinti ja külmamailast

1 min lugemist
Metsvint FOTO: Karl Adami

Möödunud nädalavahetusel 6. ja 7. juunil tegid huvilised loodusvaatluste maratoni käigus Eestis 24 tunni jooksul esialgsetel andmetel üle 3800 loodusvaatluse. Lõplik vaatluste arv selgub juuni keskpaigas, sest paberile märkijad saavad oma andmeid sisestada 14. juunini.

Üle Eesti tehti vaatlusi 41 vaatlusalal, millest vabatahtlikud loodushuvilised enne sündmust teada andsid. Kui eelmistel aastatel on korraldatud palju juhendatud vaatlusretki, siis sel aastal julgustasid korraldajad inimesi iseseisvalt loodusvaatlusi tegema. "Sel korral oli palju vaatlusalasid ka eramaadel. Hea meel on tõdeda, et inimesed enda koduümbruse elurikkuse vastu suuremat huvi tunnevad," ütles maratoni eestvedaja, Tartu ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia harrastusteaduse peaekspert Veljo Runnel.

Vaatlusandmetest moodustub iga ala elurikkuse kohta liiginimekiri, seetõttu oli oluline märgata võimalikult palju eluslooduse liike. Kõige enam saabus teateid taime-, putuka- ja linnuliikide kohta. Liikidest vaadeldi enim metsvinti, teisele kohale platseerus külmamailane. Esiviisikusse mahtusid veel väike-lehelind, musträstas ja harilik naat. "Linnuvaatlusega tegelejad on harjunud oma vaatlustest teada andma, aga tore, et üha enam ka taimi ja putukaid märgatakse," ütles Veljo Runnel.

Loodusvaatluste maratoni käigus tehti vaatlusaladelt videolülitusi, mille kaudu said inimesed looduse vaatlemisest ja vaatlusalade eripärast rohkem teada.

Kolmandat aastat üle Eesti toimunud loodusvaatluste maratoni eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu ümbritsevale elurikkusele ja kutsuda üles neid sellest teada andma. Kõik sisestatud vaatlused on nähtavad Elurikkuse andmeportaalis, mida kasutavad oma töös nii loodusteadlased kui -kaitsjad. Suure hulga loodusvaatluste lisandumist nii lühikese aja jooksul esineb harva.

Vaatlusmaratoni peakorraldaja on Tartu ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldajad portaal Linnuvaatleja, mitu loodusharidust edendavat asutust ja vabatahtlikud üle Eesti. 2019. aastal toimusid vaatlused 31 vaatlusalal üle Eesti ning ööpäeva jooksul registreeriti üle 4100 loodusvaatluse.

Seotud lood
11.06.2020 13.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto