Räim teeb maainimese elu lihtsamaks

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Neljapäeviti sõidab paljudest Viljandimaa asulatest läbi kaubaauto, millelt saab osta toorest, soolatud ja suitsutatud kala. Kolga-Jaani vallas Kaaveres peatub auto alles teist korda.
Neljapäeviti sõidab paljudest Viljandimaa asulatest läbi kaubaauto, millelt saab osta toorest, soolatud ja suitsutatud kala. Kolga-Jaani vallas Kaaveres peatub auto alles teist korda. Foto: Elmo Riig / Sakala

Neljapäeviti sõidab paljudest Viljandimaa asulatest läbi kaubaauto, millelt saab osta toorest, soolatud ja suitsutatud kala.


Kolga-Jaani vallas Kaaveres peatub auto alles teist korda, kuid kohalikud juba teavad sellest ja on varakult platsis. Müügiaeg on kirjas ka külapoe seinal: neljapäeviti kell 12.30.



Kaubik vurab kohale veidi enne õiget aega. Müüja Hilja Rähn on ise ühtlasi roolikeeraja. Ta teeb auto tagumised uksed lahti, sätib kaalu valmis ja peamiselt vanemas eas ostjad võivad oma soovidega lagedale tulla.



«Kalad on Pärnu lahest püütud,» teatab Hilja Rähn.



Kõige enam soovivad inimesed räimi — nende kilohind on 15 krooni. Müüja sõnul on tavaline ostukogus umbes viis kilo, kuid üks inimene oli juba lubanud järgmisel müügipäeval võtta kohe 23-kilose kasti.



«Hommikul tõstsin 250 kilo räime peale, nüüdseks on pool müüdud,» räägib Hilja Rähn.



Ümber auto luusib sõbralik koerake Pitsu, kes ootab perenaist. Tallegi poetatakse paar räime, kuid tema põlgab need ära. Kassid pole vist veel kalaautost haisu ninna saanud.



Kuigi värske koha kilogramm maksab 80 krooni, on ka sel kalal müüja jutu järgi minekut. Sama koguse latika eest tuleb välja anda 25 krooni ja seda pidavat küsima peamiselt need, kes tahavad ise kala suitsutada.



Suitsutatuna on kalaautol saada räime, latikat, skumbriat ja turska ning nendegi vastu tuntakse huvi. Üks ostja palub soolaheeringat, kuid seda enam pole.



«Üks meesterahvas ostis tünni tühjaks,» lausub Hilja Rähn kahetsevalt ja pakub asenduseks heeringafileed.



Müüja kõneleb, et ta sõidab Viljandimaa kalaringi teisipäevast laupäevani: alustab Mõisakülast ja lõpetab Kolga-Jaanis. Suuremast jaost kaubast saab ta päevaga lahti.



«Kuu algul, kui inimestel on raha, ostetakse kala rohkem, kuu lõpul vähem,» nendib Rähn.



Kalaga kaubitsejatel on tema tähelepanekute järgi ka konkurente — sellest annavad märku külades maha kistud müügikuulutused.



Kalaauto peatub igas paigas pool tundi või kauemgi — kuniks ostjaid jätkub. Kaaverest suundub see Kolga-Jaani.

Märksõnad

Tagasi üles