/nginx/o/2024/11/13/16481927t1h4e88.jpg)
Pärast seda, kui Sakala kirjutas, kuidas Võhma kooli direktor Kristel Vahtra vallandas päevapealt kogenud õpetaja, ning Põhja-Sakala vallavalitsusele läkitati 71 allkirjaga pöördumine, milles sooviti direktori tegevuse uurimist, otsustas vallavalitsus Vahtra suhtes algatada teenistusliku järelevalve.
Põhja-Sakala vallavalitsuse 12. novembri korralduses seisab, et vallavalitsusele edastati 71 allkirjaga pöördumine, milles palutakse vastavalt kohaliku omavalitsuse korralduse seadusele viia Võhma koolis läbi teenistuslik järelevalve.
Vallavalitsus otsustas teisipäevasel istungil, et 22. novembrist algab teenistuslik järelevalve Võhma kooli juhtimise ja tegevuse seaduslikkuse ja otstarbekuse, sealhulgas õppe- ja kasvatustegevuse efektiivse ja õiguspärase korraldamise ning personalitöö üle.
Kuigi koolipidaja algatas koolijuhi suhtes teenistusliku järelevalve, algas Võhma koolis ja lasteaias – Vahtra on mõlema direktor – järjekordne allkirjade kogumine. 12. novembril käis Võhma lasteaia õppejuht-juhiabi Kadi Rohelpuu rühmast rühma ja kogus allkirju Vahtra toetuseks.
Töötaja, kelle nime Sakala tema edasise käekäigu huvides ei avalda, rääkis, et Rohelpuu ei andnud võimalust erapooletuks jääda. Kel töökoht armas, kirjutas paberile oma nime. Samal ajal viibis direktor Vahtra oma kabinetis. "Minul puudub info allkirjade kogumise ja põhjuse kohta," ütles ta Sakalale.
Samamoodi toimis kooli poole peal sotsiaalpedagoog Tairi Lappalainen, kes varem oli kogunud allkirju klassijuhataja Eve Jaanuse vastu. Lappalaineni paberile allakirjutanud avaldasid justkui samuti toetust direktor Vahtrale. Täna ennelõunal saatis Lappalainen kooli õpetajatele kirja, milles ütles, et oli alustanud allkirjade kogumist võimalusena anda direktorile märku teda toetavatest inimestest ja koolipidajale sellest, et hoolimata meedias avaldatud infost on inimesi, kes teda toetavad.
"Jõudsin ainult nelja inimese juurde," kirjutas Lappalainen. "Seoses sellega, et anda kõigile töötajatele võrdsed võimalused, annan teada, et allkirju saab anda minu kabinetis. Pöördumise info allpool. Allkirju korjatakse mitmele lehele, seega ei saa keegi allakirjutanutest ka väita, kes alla kirjutanud ei ole. Allkirjade andmise kohustust ei ole, see on töötaja vaba tahe."
Pöördumise sisu on lakooniline: "Meie, allakirjutanud, avaldame toetust Võhma Kooli direktorile Kristel Vahtrale."
Sakalaga vestelnud töötaja sõnul on arusaamatu, mis oli selliste paberite ja järjekordse allkirjade kogumise eesmärk. "Eriti olukorras, mil paberite määrimise asemel kuluks ära direktor Vahtra arusaadav selgitus, miks Eve Jaanus päevapealt töölt vabastati. Praegu levivad ainult oletused. Ei tea kolleegid ega lapsevanemad, miks klass juhatajata jäi," ütles töötaja.
Võhma kooli ametiühingu usaldusisik, teise klassi juhataja Maire Morev rääkis Sakalale, et allkirju tõepoolest koguti. Tema sõnul on eriti taunitav asjaolu, et lasteaias tegi seda ametiühingu usaldusisik Kadi Rohelpuu, sest ametiühingu liige ei peaks lõhestama töökollektiivi ega suhtuma töötajatesse valikuliselt.
"Võhma koolis on lõhestunud kollektiiv ammune probleem," nentis Morev. "Sisuliselt tekkis see ajast, mil Kristel Vahtra sai direktoriks. Pingeline õhkkond lähtub juhist ja pole märke, et see tema käe all muutuks. Ta lihtsalt ongi selline ... Mõni aeg tagasi läksin ja rääkisin temaga. Ütlesin, et minuga on tulnud vestlema kümmekond kolleegi, kes kurdavad tööõhkkonna pärast. Tegin ettepaneku, et ehk võiks kutsuda kokku koosoleku ja inimestega rääkida. Pärast seda toimuski koosolek, kus esmalt sain mina kõvasti hurjutada, miks ma ei öelnud direktorile, mitu kaebajat oli ja kes need on. Seejärel läks kõik vana rada pidi edasi, midagi ei muutunud."
/nginx/o/2024/11/13/16481929t1h4e30.jpg)
Viljandist tööle käiva Morevi sõnul sai ka tema nagu Eve Jaanus ükskord märkuse, miks ta tööle hilines. Tegelikult ei hilinenud, aga direktori meelest peavad kõik töötajad hiljemalt kell 7.50 majas olema. Seepärast läks ta küsima, mille eest ta märkuse oli saanud.
"Vahtra ütles, et tegelikult jahtis ta Eve Jaanust, aga kuna ka Morev ja veel üks inimene tulid samal kellaajal tööle, siis pidi ta kõigile kolmele märkuse vormistama. See, et direktoril oli Eve Jaanuse suhtes aastatepikkune vaen, oli ammu teada ja märgata. Direktor võttis Eve Jaanuselt inglise keele tunnid ära, kuigi Evel oli ülikoolist klassiõpetaja magistri kõrval lisaerialana inglise keel. Tunnid anti Tairi Lappalainenile, kel ei ole mingit erialast haridust," rääkis Morev.
Viljandimaa haridustöötajate liidu esimees, Jakobsoni kooli õpetaja Rita Kadaja on Võhma koolis toimuvaga kursis. "Sealne usaldusisk võttis minuga reedel ühendust. Usaldusisikuna on ta mures, töörahu ja -rõõm on rikutud, õhkkond on pingeline. Ta peab olema töötajatele igati toeks. Koolis tuleb saavutada töörahu – töötajatel ja õpilastel peab olema rahulik töökeskkond. Sümpaatne on kohaliku kogukonna häälekus, kogukond on igati toetav. Koolipidaja on kohalik omavalitsus, kellelt ootan kiiret sekkumist. Käimas on vaimse tervise aasta ning väga oluline on meie inimesi hoida ja vajaduse korral kaitsta," rõhutas Kadaja. "Võhmas on palju vahvaid töötajaid, kuid koolijuht ei suuda oma emotsioone kontrollida ja need segavad kollektiivi juhtimist."
Võhma lasteaia õppejuhi-juhiabi Kadi Rohelpuu sõnul sai Sakala 8. novembri artikli järel lasteaia kollektiivile teatavaks, et on hakatud koguma allkirju direktor Kristel Vahtra suhtes teenistusliku järelevalve algatamiseks. "Sellest tekkis mõte koguda allkirju ka nendelt töötajatelt, kes toetavad Kristel Vahtrat juhina. Teenistusliku järelevalve algatamise korral oleks ametnikel alust suhelda ka töötajatega, kelle seisukohad ei ühti Sakala artiklis avaldatud kirjeldustega. Allkirjade lisamine, sealhulgas arvamuse avaldamine oli ja on vabatahtlik," kinnitas Rohelpuu.
Sotsiaalpedagoog Tairi Lappalainen põhjendas järjekordset allkirjade kogumist sellega, et oli suhelnud kolleegidega, kes soovisid avaldada oma toetust tööandjale, ja koos leiti, et selleks on hea võimalus korjata allkirju. "See on ühtlasi sõnum koolipidajale, et hoolimata meedia loodud kuvandist on inimesi, kes hindavad Kristel Vahtrat tööandjana. Allkirjade andmine on inimeste vaba tahe. Allkirju ei koguta kellegi poolt või vastu. Samuti on igal inimesel võimalus jääda erapooletuks," lausus Lappalainen.
/nginx/o/2024/11/13/16481928t1h3d96.jpg)
Allkirjade kogumine ei taotle tema sõnul teenistuslikust järelevalvest loobumist. "Samuti ei anta hinnangut juhi otsustele, sealhulgas meedias kajastatud töövaidlusküsimusele. Töövaidlustes on pädev andma erapooletuid hinnanguid töövaidluskomisjon või kohus. Küsimusele, miks ma sellisele paberile allkirju kogusin, on vastus lihtne. Sakala varasemas artiklis on mind juba mainitud ja sellega seoses olen kannatanud mainekahju. Leian, et ükski teine kolleeg ei peaks seisma silmitsi sama probleemiga," ütles Lappalainen.