P, 3.12.2023

MARKO SUURMÄGI ⟩ Tapjakloun on iidne hirm, mitte nutimaailm

Marko Suurmägi
, peatoimetaja asetäitja
Facebook
Comments
Igal ajal on lastel oma hirmutegelased. 1986. aastal kirjanik Stephen Kingi loodud tapjaklounid on filmide ja seriaalide kaudu lasteni jõudnud juba mitukümmend aastat.
Igal ajal on lastel oma hirmutegelased. 1986. aastal kirjanik Stephen Kingi loodud tapjaklounid on filmide ja seriaalide kaudu lasteni jõudnud juba mitukümmend aastat. Foto: MENAHEM KAHANA

"Nutimaailm," kirjutas üks kommenteerija artikli peale, mis rääkis olematut klouni jahtivatest või siis selle tegelase eest põgenevatest lastest. Ei ole nutimaailm! Just nimelt ei ole, sest ehkki seda juttu levitati tänapäevastes seadmetes, on see mäng – teisiti ei oska sellist fantaasiamaailma loomist nimetada – tõenäoliselt juba iidne.

Voodi all varitsevad ja nurga taga kobistavad kollid tegutsesid juba enne meie vanavanavanavanemaid. Tapjakloun on lihtsalt väga ammuse koletegelase uus nimetus.

Seda uudist kokku pannes meenus mulle endale 1980. aastate teisel poolel läbielatud "inimjaht". Mäletan, kuidas me, 12-13-aastased poisid, ühe eluheidiku enda jaoks koletiseks maalisime ja enda arvates miilitsat abistasime. Ja toona ei tuntud isegi sellist sõna nagu "nutimaailm".

Ilmus Männimäele üks mees. Keskmisest veidi kogukam ja üsna ehmatava väljanägemisega: suur must habe, määrdunud rõivad ... Käitumine oli ka selline arusaamatu: kõndis sihitult seal, kus lapsedki mängisid, kõneles omaette ...

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles