Füüsilisest isikust ettevõtjad koonduvad ühte registrisse

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Seni maksu- ja tolliameti maksukohustuslaste hingekirjas olnud Peep Tobreluts võtab end varsti arvele äriregistris, nagu peavad tegema kümned tuhanded teisedki füüsilisest isikust ettevõtjad. Maksuasjades tuleb tal selle ameti ust muidugi ka edaspidi kulutada.
Seni maksu- ja tolliameti maksukohustuslaste hingekirjas olnud Peep Tobreluts võtab end varsti arvele äriregistris, nagu peavad tegema kümned tuhanded teisedki füüsilisest isikust ettevõtjad. Maksuasjades tuleb tal selle ameti ust muidugi ka edaspidi kulutada. Foto: Elmo Riig / Sakala

Selle aasta jooksul peavad ennast äriregistris arvele võtma kõik füüsilisest isikust ettevõtjad, kes praegu on kirjas maksu- ja tolliameti peetavas maksukohustuslaste registris.


Seni kehtis Eestis kord, mille alusel oli umbes kolmandik füüsilisest isikust ettevõtjatest (FIE-dest) kantud äriregistrisse, ülejäänud olid aga maksuameti registris. Nii polnud õigupoolest kummalgi asutusel 70 000 ettevõtja kohta täit ülevaadet.



Justiitsministeeriumi pressiesindaja Diana Kõmmuse sõnul ei ole niisugune jaotus küll suuri probleeme kaasa toonud, kuid riik otsustas loobuda andmete kahte registrisse kogumisest, sest ei pea seda otstarbekaks.



Muudatuse teise põhjusena tõi Kõmmus välja, et maksukohustuslaste registris pole kogu inimestele ja asutustele vajalikku infot, seevastu avalikus äriregistris on teavet märksa rohkem ja kõik andmed on soovijatele kättesaadavad.



«Näiteks on võimalik vaadata, kas FIE-na kaupa pakkuv isik on nõuetekohaselt registreeritud ja kui kaua ta on FIE-na tegutsenud,» märkis Kõmmus.



Registrivahetus pakub uusi võimalusi ka FIE-dele endile. Muu hulgas võivad nad äriregistrisse kanda prokuristi ehk esindaja, kelle volitusi sealt kontrollida saab, ning seada oma majandustegevusega seotud vallasvarale laenutagatisena kommertspandi.



«FIE-de kandmine äriregistrisse võimaldab saada ühest allikast tervikliku ülevaate kõigi registreeritud ettevõtjate kohta ning leida omavalitsuste ja maakondade kaupa kõik otsitava alaga tegelejad,» lisas Kõmmus.



Et tänavu ühtset süsteemi alles juurutatakse, ei osanud pressiesindaja veel öelda, kui palju füüsilisest isikust ettevõtjaid Viljandimaal kokku on. «Meie saame anda vastuse vaid äriregistri kohta. Selles oli neid 1. jaanuaril 1114,» lausus ta.



Selleks et muudatus ettevõtjatele võimalikult valutu oleks, on antud neile enda ümberregistreerimiseks kogu käesolev aasta. Paraku ei ole võimalik FIE-sid automaatselt ühest registrist teise kanda, sest äriregister vajab andmeid ka nende ärinime ja kavandatava põhitegevusala kohta, mida maksukohustuslaste registris pole.



Ülearu keeruline ei tohiks toiming ühelegi ettevõtjale siiski olla. Selleks tuleb teha äriregistrisse kandeavaldus, mis maksukohustuslaste registris kirjas olevatele FIE-dele on riigilõivuvaba.



Veebilehe

https://ettevotjaportaal.rik.ee

kaudu saab avalduse esitada tasuta, soovijad võivad seda aga teha ka notari vahendusel.



«Kui FIE koostab avalduse ise, on notaritasu allkirja kinnitamise eest kõigest 10 krooni,» nentis Diana Kõmmus. «Kui ta laseb avalduse koostada notaril, läheb see maksma 60 krooni. Mainitud summadele lisandub käibemaks.»



Need, kes ennast sel aastal ümberregistreerimata jätavad, ei või järgmise aasta 1. jaanuarist enam FIE-na tegutseda. Seda õigust ei saa nad tagasi enne, kui on tasunud 200 krooni riigilõivu ning esitanud äriregistrile kandeavalduse.



Füüsilisest isikust ettevõtja Peep Tobreluts pidas FIE-de ühte andmebaasi koondamist mõistlikuks.



«Viljandimaa Arenduskeskus korraldab veebruaris FIE-dele koolituse. Ilmselt kuulan seal antava nõu ära, enne kui end registreerima lähen,» arvas ta.

Tagasi üles