Skip to footer
Saada vihje

Politseinik: inimesed ei taha kodus püsida

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lõuna prefektuuri Viljandi politseijaoskonna piirkonnavanem Meelis Lill

Politseiamet nõuab igal hetkel valmisolekut eriolukorraks. Lõuna prefektuuri Viljandi politseijaoskonna piirkonnavanem Meelis Lill räägib, mida korravalvurid inimestelt ootavad ja milleks nad valmis peavad olema.

Millega puutub politsei praeguses eriolukorras kõige enam kokku?

Kõik praegused probleemid on viirusega seotud. Inimesed ei taha kodus püsida. Ega kedagi saa ju sundida kodus olema. Praeguste ilusate ilmadega tahetakse eriti õues olla, kuid tuleks jälgida, et väljas ei oldaks kampades, vaid üksikult, et takistada viiruse levikut. Et ise ei saaks ja teisi ei nakataks. Eile õhtul näiteks saatis patrull laiali linna kogunenud noorukikamba, kes soovis ühiselt aega veeta. Ilmade soojenedes võib noortel olla eraldi olemise reeglit üha raskem järgida.

Varem või hiljem tüdinevad inimesed koduseinte vahel istumisest ning siis on oht, et rohkem kui tavaliselt hakkab tulema lähisuhtevägivalla juhtumeid. Praegu on õnneks rahulik ja nüüd, kriisi ajal, on neid juhtumeid varasemast isegi vähem. Võimalik, et kriis on pannud inimesi omavahel teisiti suhtlema ja olukordadele lahendusi leidma.

Kriisiolukorras peab arvestama, et tulla võib ootamatuid ülesandeid, mida lahendada, aga politseitöö on alati selline.

Praegu on peamine töö jälgida noortekampasid ja neid, kes peavad olema karantiinis ega tohi olla teiste inimeste seas.

Kas te teate, kes peavad olema karantiinis?

Jah, need, kes on piiri ületanud. Nende kohta on andmed olemas. Me otseselt ei otsi ega valva neid inimesi, aga kui inimene satub meie vaatevälja, siis kontrollides on see info meil olemas.

Kuidas on olukord piiril?

Viljandimaal on rahulik. Piiriületusi väga palju ei ole. Hullem periood, mil kõik tahtsid koju, on möödas. Olin ise sel ajal Valgas ja nägin, et sealne pendelränne on päris suur. Õnneks on kohaliku kogukonna kaasabil jõutud kokkuleppele, et nendele, kellel on eluliselt vajalik üle piiri minna, on tehtud erand. Suurem mass on ära liikunud ja jäänud ongi peamiselt pendelränne tööle-koju.

Odava kütuse või alkoholi järele praegu Lätti minna ei saa. Tuleb Eesti poode külastada. Õnneks on läbi saanud ka see aeg, kui massiliselt tualettpaberit ja tatart osteti.

Kui hästi järgitakse alkoholi tarbimise piirangut?

Meie teada ei ole rikkumisi olnud. Kaupmehed ja ööklubide pidajad reageerisid kiirelt valitsuse korraldusele ja sulgesid oma asutused. Me kontrollisime 39 ettevõtet linnas. Kõik olid kinni ja mingeid rikkumisi ei olnud, aga eks näis, mis aeg toob. Inimesed on arvatavasti mingil määral alkoholi endale koju varunud. Loodame, et seda korraga tarvitama ei hakata ja sellega ühiskonnas probleeme ei tekitata.

Kui palju politseinikke, abisid ja kaitseliitlasi iga päev väljas on?

Praegu on politseinikke väljas tavapärane viis patrulli. Patrullide hulka pole seni olnud vajadust suurendada. Kaitseliitlased abistavad piiril, Lillil on läbipääsetav mehitatud punkt, teised punktid on suletud.

Kuidas saavad inimesed oma dokumendid vormistatud?

Esialgu valvasid politseinikud teeninduspunkti välisust ja lasid inimesi ühe-kahekaupa teenindussaali. Nüüd oleme korraldanud nii, et teenindussaali enam ei mindagi, vaid suhtlemine käib ühekaupa majajuhi infolaua kaudu, sest seal jääb teenindaja ja kliendi vahele turvaklaas. Nii ei ole meie inimesed otseses kontaktis ja ka kliendid ei puutu omavahel kokku.

Tuleb ennast hoida ja järgida kõiki juhiseid, mille tervisamet ja arstid on andnud. Tervisega ei tohi loteriid mängida.

Kommentaarid
Tagasi üles