Saada vihje

Mursi talus avati Jaan Tõnissoni mälestusmärk

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy

Täna lõunal avati Mursi talus, Jaan Tõnissoni sünnikohas, Tõnissonile pühendatud mälestusmärk, mille tegemist on plaanitud juba aastaid. Riigimehe mälestus jäädvustati Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks ja Jaan Tõnissoni 150. sünniaastapäevaks.

Viljandi vallavanem Ene Saar märkis, et mälestusmärgi avamisest on räägitud juba aastaid, kuid teoks sai see alles tänavu. «Tuleb ära teha, mis tegemata on. See saigi niimoodi tehtud. Minu eesmärk oli enne töösuhte lõpetamist mälestusmärk avada,» rääkis Saar.

Kivi maksis ligi 4000 eurot

Vallavanema sõnul on Tõnisson just seepärast tähtis, et praegu on eestluse teema taas üles kerkinud ja ka noored võiksid Saare sõnul mõista seda, kui suur väärtus on oma rahvuse ja rahva hindamine. «Need kõik on ju Tõnissoni aated. Kõige tähtsam on, et inimesed tunneksid rõõmu oma maast, rahvast, Eestist ja oleksid selle üle uhked,» ütles Saar.

Vallavanem märkis, et tal oli mälestusmärgi avamisel ka palju abilisi: Viljandi muuseum, Eesti Muinsuskaitse Selts, Eesti Vabariik 100 ja Floreas. «Haljastus oli alguses kruusahunniku peal, aga Floreas tuli viimasel hetkel appi ja minu meelest sai väga ilus,» oli Saar rahul.

Mälestuskivi läks vallale maksma ligi 4000 eurot, millele lisandusid muud kulud. Aega võttis mälestusmärgi loomine alates idee tekkimisest ühe kuu. «Alati ongi nii, et kui mõte tuleb, tuleb see ka ellu viia. Muidu jäämegi sellest sajandeid rääkima,» nentis Saar.

Plaan rajada muuseum ja külastuskeskus

Igapäevaselt pealinnas elav taluomanik Liina Kessa märkis, et mittetulundusühingu Jaan Tõnissoni Sünnikodu eesmärgiks on Eesti rahvuslikkuse ja Jaan Tõnissoni ajaloolise pärandi säilitamine ja eksponeerimine. «Me tegutseme selle nimel, et avada siin Tõnissoni sünnikodus talumuuseum ja külastuskeskus,» teatas Kessa.

Mälestuskivi avamisse suhtub Kessa loomulikult väga positiivselt ja tuli tallegi üllatusena, et see nüüd teoks on saanud. Ta rääkis, et esialgu proovis ta talu küll maha müüa, sest ei arvanud, et selle pidamisega hakkama saab, kuid juba esimeste koristustööde ajal tekkis tal idee luua talumuuseum ja külastuskeskus.

«Seda selleks, et talu ei jääks ainult mulle ja metsavarju, vaid jagada Tõnissoni pärandeid ka kõigi teistega,» märkis Kessa.

Külastajad käivad Kessa sõnul talu uudistamas väga tihti ja nüüd, kui on olemas ka teeviidad ja täna avatud mälestusmärk, leiab sinna tee ilmselt veelgi rohkem huvilisi. «Naabrid juba mõtlesid vahepeal, et panevad oma väravale sildi, et see siin ei ole Tõnissoni sünnikodu, sest paljud läksid esialgu nende ukse taha,» naeris Kessa.

Ehkki talumuuseumi ja külastuskeskuse loomisel sai omanik tänavu esimesed tagasilöögid, mil Leader Programm otsustas tema ettevõtmist mitte toetada, üritab ta tulevasel aastal uuesti.

Viljandi vallavanem toetab aga muuseumi loomise plaani igati. «Kahju, et taluomanikul ei õnnestunud toetust saada, sest tegelikult käib siin ajaloohuvilisi inimesi väga palju,» ütles Saar. «Ma arvan, et idee siia kogu kompleks rajada on väga vahva, mida tuleks ka riigi poolt toetada.»

Jaan Tõnissonist kirjutas Sakala pikemalt laupäevase lehe artiklis «Vaim teeb elavaks, idee viib edasi».

Märksõnad

Tagasi üles