1970. aastate lõpul telesaate «Muinaslood muusikas» vahendusel suure hulga eestlasi ingliskeelse rock’n’roll’iga nakatanud Rock Hotel on jõudnud oma kolmekümnenda verstapostini.
Muusikatähti kolmekümneks aastaks
«Sakala» uuris legendaarse ansambli laulja Ivo Linna käest, kuidas on grupp andekaid muusikuid suutnud nii kaua ühtsama rida ajada ja kuidas sedavõrd paljud nende esitatud lood rahva südamesse on jõudnud.
(Naerab.) Usun, et Vahur Kersnale oleks see väike psühholoogia valda kuuluv pähkel pureda: miks me vastupidi tema ennustusele oleme selle aja õnnelikult koos püsinud?
Ma isegi mäletan seda Võru Kandles antud kontserti, millest Kersna tollal kirjutas. Seal oli mingi tohutu jama võimendusega, nii et meil oli kehv olla ja publikul samuti. Aga see pole öeldud vabandusena. Meil on olnud nii paremaid kui halvemaid päevi, kuid kõik need 30 aastat on olnud meile väga meeldiv koos veedetud aeg.
Saan rääkida vaid enda eest, aga põhjusi on mitu. Üks neist kindlasti see, et meile meeldib see stiil, nostalgiline rock’n’roll. Me kõik olime selleks ajaks, kui bändi lõime, enam-vähem sama kaua kogemusi korjanud.
Kahtlemata on kollektiivi puhul tähtis, et huumorimeel oleks kõigil liikmetel ühesugune. Rock Hotelis see niimoodi on. Meil on ka sarnane suhtumine elunähtustesse, inimestesse ja poliitikasse.
Eks me ole neid spontaanselt valinud: kui kellelegi on mõni lugu meeldinud, oleme selle enamasti ka ära teinud.
Mitu meie laenulugu on pärit Soomest. Näiteks «Ühe õhtu tähed» kuulus Leena Nilssoni repertuaari, kusjuures ma ei ole sellest lauljast ei enne ega pärast midagi kuulnud. Ma arvan, et Soomes ei tea seda laulu mitte keegi. Sama lugu on küllap ka teise põhjanaabritelt laenatud lauluga «Aeg meid muutnud on».
Paraku on sõnad tõesti jube tähtsad ja kaverite tegemisel suurimad murelapsed. Ingliskeelne tekst on rock’n’roll’is sujuv ja kui õnnestub eestikeelne tekst kõlama saada, muutub laul eesti rahvale omaseks. Võtkem kas või seesama «Kikilips». Lõbus tekstike, esmapilgul mõtled, et mis ta ikka nii väga on, aga oleks huvitav teada, kui suur osa Eesti publikust teab laulu «Lucky Lips», mida esitas Cliff Richard.
Usun ka, et Soome laul «Kätte on jõudnud suvi» on Eestis tunduvalt populaarsem kui Soomes.
Saime iseenesest kuidagi aru, et meie ansambel on tulnud kokku selleks, et mängida rock’n’roll’i. Me ei ole maailmavalutajad ega ka maailmavallutajad ja meie eesmärk pole olnud omaloominguga kuidagi inimkonda paremaks muuta.
Eks ikka traditsioonilist. Kogemused on näidanud, et kui on tegemist vana artistiga, nagu Rolling Stones, Eagles või Paul McCartney, ootab publik kontserdil vanu häid laule, mille saatel ta on üles kasvanud ning mis on teda soojendanud ja kaitsnud. Seepärast ei hakka me midagi ümber tegema.