E, 11.12.2023

Langenud kangelased saavad graniidist kodu

Hans Väre
, peatoimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Enne 1. novembrit hakkab laguneva dolomiidi asemel platsi ääristama graniit, millest on tehtud ka hauatahvlid.
Enne 1. novembrit hakkab laguneva dolomiidi asemel platsi ääristama graniit, millest on tehtud ka hauatahvlid. Foto: Elmo Riig / Sakala

Täispikkuses artikkel ilmus
23. augusti «Sakala» paberväljaandes


Lagunevast dolomiidist piire, mis Viljandi Vanale kalmistule maetud vabadussõdalaste haudu ümbritseb, vahetatakse sel sügisel välja graniitäärise vastu. Tuleval aastal plaanib linnavalitsus uuendada ka monumenti.

Ehkki kivi peetakse sajandeid kestvaks ehitusmaterjaliks, on Vabadussõjas hukkunud sõjameeste matmispaigas näha, et alati see nii pole. Vaid 21 aasta vanustesse kivimüüridesse tekkisid mõne aasta eest praod, sealt pudenes kilde ja valge marmorpind muutus aja jooksul nii mustaks, et puhtaks seda enam ei saanudki — ei keemia ega jõuga.

«Mind paneb imestama, et dolomiit nii halvasti vastu pidas,» ütles Viljandi linnavalitsuse hangete peaspetsialist Kaidi Braun. «Võib-olla kasutati omal ajal vale materjali, aga see on vaid oletus.»

Juba eelmisel aastal tegi linnavalitsus ühiskalmistu uuendamisega algust ja vahetas 17 993 euro eest välja kõik 42 hauatähist. Selle käigus sai endale nime ka mitu seni tundmatuks jäänud sõdurit. Nüüd on nimetuid kalme järel vaid üks.

Halva kogemuse andnud dolomiidi asemel eelistati seekord heledat graniiti, mis pole küll päris samasugune kui Saaremaa marmor, kuid sellele toonilt üsna lähedane ja peab loodetavasti märksa kauem vastu. Kaidi Brauni sõnul kooskõlastas materjali vahetamise ka muinsuskaitse, sest matmispaik on mälestisena arvel.

Samasugust Soome graniiti kasutatakse platsi kolme külge piirava barjääri ehitamiseks. Teisipäevasel istungil tunnistas linnavalitsus piirde ehitamise hanke võitjaks Jõgevamaa osaühingu Kivikuvand, kes on lubanud töö ära teha 22 866 euroga.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles