Pühapäeval leiab aset mahetoidu päev, mille käigus saavad huvilised uurida Paistu vallas asuvat Naatsaku mahetalu, maitsta seal kohalikest ainetest valmistatud lõunasööki ning kuulata harivaid loenguid.
Naatsaku talus tuleb mahetoidu päev
Üritus on osa üle-eestilisest seeriast, mille käigus tutvustatakse mahetootmist kolmes maakonnas.
Esimene päev oli 24. juulil Väike-Pakri saarel, kus kõneldi mahelihaveiste kasvatamisest. 12. augustil uuritakse Naatsaku talu tegemisi ning septembri algul tuleb mahetoidu päev Võrumaal.
Lõunasöök ja loengud
Koos siinse maanaiste ühendusega Viljandimaa mahetoidu päeva organiseeriva toiduvõrgustiku Otse Tootjalt Tarbijale (OTT) eestvedaja Anu Johani rääkis, et korraldajad pidid maakonnast välja valima ühe mahetalu. Liisk langes Paistu vallas asuvale Naatsaku talule, kus kasvatatakse nii põllusaadusi kui koduloomi, teiste hulgas kodustatud metssigu.
«Ka teised Viljandimaa mahetootjad võivad sellel päeval oma tooteid tutvustada,» lisas Anu Johani.
OTT-i toimkonna liige Kadri Vollmann avaldas arvamust, et pühapäeval tutvustab Naatsaku talus oma tooteid umbes kümmekond mahetootjat, kellest enamik tegutseb Viljandimaal.
Mahepäevale oodatakse umbes neljakümmend külalist. Neile pakutakse hommiku- ja lõunasööki, mille põhiosa valmistab Naatsaku perenaine oma talus kasvatatust.
Kuigi nii üritusel osalemine kui lõunasöök on kõigile tasuta, tuleb huvilistel oma osavõtust teada anda hiljemalt täna õhtuks, kirjutades aadressil viljandiott@mail.com. Samal meilil võib teatada ka sõidusoovist.
«Kui tuleb mõni külaline, kes juhtumisi ei ole registreeritud, siis talle lõunat ei pakuta, kuid taluga tutvuda saab ta ikkagi,» lisas Kadri Vollmann.
Päev algab kell 11 tervitustunniga, mil on võimalik vaadata mahetootjate väljapandud kaupu. Keskpäeval algab talu tutvustus: räägitakse selle ajaloost ja hoonetest, vaadatakse põllupidamist ning loomakasvatust.
Naatsaku perenaise Kersti von Schwanenflügeli sõnul kasvavad talus 22 kodustatud metssiga, lehmad, mägiveised, kitsed, ponid ja paljud teisedki koduloomad. Põldudel sirguvad kõik olulisemad tera- ja aedviljad ning maja ümber on puuviljaaed.
«Toodame põhiliselt enda tarbeks ning tuttavatele ja sugulastele,» lausus ta.
Kell 13.30 räägib Eesti biodünaamika ühingu juhatuse liige Arvo Purga huvilistele maaviljeluse põhimõtetest ja arengust Eesti taludes. Järgneb lõunasöök, mille järel tutvustab Anu Johani OTT-i.
Päeva lõpul jagavad õpetlikke näpunäiteid mahetooteid kasutavad kokad.
Ettevõtmise taga seisavad Eesti mahepõllumajanduse sihtasutus ja biodünaamikaühing, seda rahastab põllumajandusministeerium.
Sügiseks on palju plaane
Anu Johani sõnul soovib OTT jätkata külaskäike võrgustikku kuuluvatesse taludesse. Sügisel plaanitakse teha retk Abja valda Paudi tallu ning kavas on minna Pärnumaale Kaatarusaare tallu.
Jätkuvad ka neljapäevased kaubakohtumised Viljandi turu parklas. «Tootjad tulevad välja järjest uute pakkumistega, sest põllul ja majapidamises on kätte jõudnud saagiaeg,» kõneles eestvedaja.
Ta lisas, et tootjatega ühendust võttes tasub meili saatmisele eelistada helistamist, sest maainimestel on praegu kiire ja nad ei pruugi mitu päeva arvutisse vaadata.
Sügisele mõeldes on OTT-i toimkonnal tekkinud plaan hakata korraldama kaubakohtumisi lisaks turu parklale Männimäel. «Siis saavad suurte majade inimesed oma tellitud toodetele autota järele tulla,» selgitas Johani.
Eestvedaja sõnul ootab toiduvõrgustik oma toimkonda uusi liikmeid, sest suve jooksul on mitu inimest pidanud ajapuuduse tõttu vabatahtlikust tööst loobuma. «Kõik abilised on teretulnud, sest iga inimene toob kaasa uued mõtted.»