Lossimägedelt avaneb peagi ilusam vaade

Niitmistööd on Viljandi lossimägedes väldanud juba kuu aega ning lõpevad koos suvega.

FOTO: Kenno Soo

Tänavu võetakse Viljandi lossimägede hooldamine ette põhjalikumalt kui eelmistel aastatel. Lossipargi rekonstrueerimise projekti järgi niidetakse nõlvadelt heina ning võetakse maha vaadet varjama kippuv võsa.

Viljandi linnavalitsuse keskkonnaspetsialisti Inga Nõmmiku sõnul on lossimäed loodus- ja muinsuskaitse all ning seetõttu polnud võimalik suuremahulist tööd varem alustada.
«Projekt näeb ette nõlvade puhastamist. Selleks sai linn kooskõlastused keskkonna- ja muinsuskaitseametilt,» selgitas ta.

Nõmmiku sõnul tuuakse hooldustöödega välja mägede reljeef ning avardatakse järvele avanevat vaadet.

Lihtsam hooldada

Inga Nõmmiku ütlemist mööda korraldatakse lossimägede hooldaja leidmiseks hange iga kolme aasta tagant ning juba teist aastat niidab seal osaühing Kesklinna Pargid.
Osaühingu haljastuse juht Ursula Mikkor nentis, et nõlvad on kehvas seisus. «Hein lausa hallitab altpoolt, samuti on seal palju võsa, kände ning kive.»

Tema sõnul on tihnik kohati nii suureks kasvanud, et trimmeriga sellest enam jagu ei saa. «Töömees võtab saega kõik maha ja järgmisel aastal saab juba trimmeriga kogu ala niita,» arvas Mikkor.

Ta avaldas lootust, et kui töö korralikult ära teha, on järgmistel aastatel selle võrra lihtsam. «Selleks, et järvele avaneksid ilusad vaated, keskendume enne pärimusmuusika festivali eelkõige võsaniitmisele.»

Haljastusjuht selgitas, et lepingu järgi pidi hein olema eilseks lossimägedes niidetud, kuid  mahukad niitmistööd venitavad selle tähtaja suve lõppu.

Silmailu jääb alles

Mikkori sõnul kõiki nõlvu sellegipoolest paljaks ei niideta. «Mõned taimed õitsevad ilusasti ja silmailu me rikkuma ei hakka,» lubas ta. Samuti istutatakse haljastusjuhi sõnul hiljem taimi, et nõlvu erosiooni vastu kaitsta. «Peamine on ikkagi see, et lossimägesid oleks ilus vaadata,» kinnitas ta.

Järgmisel nädalal saab lossimägedest ja nende ümbrusest pärimusmuusika sõprade peopaik. Festivali turvapealik Raido Nurk kinnitas, et nõlvade puhastamine teeb ürituse korraldamise lihtsamaks.

«Igal aastal oleme hädas «sisalikega», kes üritusele tasuta pääsemise nimel neljakäpukil mäest üles ronivad,» selgitas ta. Et nõlvadele pole aedu võimalik paigaldada, veetakse sissetungijate takistamiseks platside äärele keelulint. Samuti peatavad üritusele trügijaid turvatöötajad. «Kui võsa on ära niidetud, on turvatöötajatel nõlvadest parem ülevaade,» ütles Nurk ning avaldas lootust, et «sisalikke» on sel aastal vähem.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles