Nina vigastanud mees nõuab õigust

Jaanitulel tuulest viidud vaiaga nina pihta saanud mees küsis vallavanemalt kahjutasu, kuid too keeldus ja nimetas seda väljapressimiseks.

Lugu juhtus laupäeva õhtul Abja-Paluoja jaanitulel, kuhu teiste seas läks ka 76-aastane liikumispuudega Kalju Reinbach. Ta rääkis, et oli leidnud endale koha vihma puhuks püsti pandud varjualuse nurgas, kus oli parasjagu üks vaba iste.

Nagu Reinbach ütles, tuli järsku tugev tuulepuhang ja tõstis lahti osa metallkonstruktsioonist, mille külge oli varjualune kinnitatud.

«Metallist post langes nurgeti alla ja lõikas mu ninalt nahatüki välja,» lausus ta. «Oleks ma pead mõni sentimeeter eespool hoidnud, oleksin surnud olnud — post lõiganuks näo ära.»

Reinbach sõnas, et haavast hakkas kõvasti verd jooksma ning lähedal olevad inimesed kutsusid kiirabi, kes ka kiiresti saabus. «Kiirabi lõikas nahariba ära ja pani plaastri peale.»

Kes korvab kahju?

Kalju Reinbach läks Abja vallavanemalt Peeter Rahnelilt, kes samuti jaanipeost osa võttis, küsima, kas vald talle kui süütult kannatanule õnnetuse kompenseerib.

«Vallavanem hakkas mind aga sõimama, et mis ma sinna otsin ja tulen raha välja pressima,» lausus Reinbach.

Seepeale läks kannatanu oma invaliidimärgiga auto juurde, mille ta oli parkinud eemale haljasalale. Varsti tuli sinna ka vallavanem ja asus autot pildistama.

«Võtsin klaasi pealt invaliidi märgi ja näitasin, et mul on õigus siin parkida,» rääkis Reinbach. «Vallavanem ütles, et see märk pista p...e.»

Haav tuikamas, läks mees koju, seal hakkas tal pea valutama ja nina verd jooksma.
Eile, uue nädala esimesel tööpäeval läks kannatanu esmalt perearsti juurde, kus vahetati plaaster, ning kõndis siis vallamajja tõde ja õigust nõudma.

«Vallavanem ütles, et käigu ma minema ja ärgu segagu tööd,» lausus Reinbach. Ajasin veel majandusnõunikuga juttu ja tulin koju.»

Reinbach nentis eile päeval, et pole otsustanud, mida edasi teha. «Nägu on rikutud, üks terviserike on juures. Kelleltki abi ei saa, aga mina pole ju süüdi. Tuleb vist teha avaldus prokuratuuri või politseisse.»

Ajakirjaniku küsimusele, mis oleks talle õiglane valuraha, jäi Reinbach vastuse võlgu. «Ma ei tea,» sõnas ta.

Vallavanem selgitab

Vallavanem Peeter Rahnel rääkis, et tema kohtus Kalju Reinbachiga esmalt kiirabi­auto juures, kui läks uurima, mis on juhtunud.

«Kiirabitöötaja ütles, et mehe nina pealt eemaldati lahtine nahariba ja pandi plaaster,» lausus ta. «Reinbach ütles: «Sa, vallavanem, ei oska telki kinnitada, ma sain seal pihta.» Millega ta pihta sai, ma ei tea. Astusin kiirabiauto juurest ära, sest nägin, et inimene on elus ja terve. Ju mingi õnnetu juhus oli.»

Rahneli jutu järgi oli Reinbach mõni aeg hiljem tema juurde astunud ja öelnud, et kui vallavanem talle raha maksab, ei anna ta sellele asjale ametlikku käiku. «Mina ütlesin talle: «Reinbach, sa oled vana mees, sul peaks häbi olema, et hakkad minult jaaniõhtul mingi õnnetuse eest raha välja pressima.»»

Vallavanema mäletamist mööda oli kannatanu seepeale kostnud: «Ära sa arva, et ma seda niimoodi jätan. Lähen ajalehte, annan politseisse, kutsun televisiooni välja.»

Rahnel tõdes, et pärast oli ta Reinbachiga veel ühe auto juures kohtunud. Vallavanem kahtlustas oma sõnul, et ehk on nolgid autoga kõrvalisse kohta sõitnud, ja otsustas igaks juhuks auto numbrit pildistada.

«Autoaknast pistis pea välja Reinbach ja hüüdis: «Tule vaata siia, mul on parkimiskaart, ma olen invaliid.» Ütlesin, et olgu seal siis edasi,» lausus Rahnel.

Küsimusele, kas ta soovitas Reinbachil selle paberi pehmesse kohta pista, vastas vallavanem: «Olge nüüd ometi mõistlik! Milleks ma pidin talle seda ütlema?»

Rahnel lisas, et Reinbach on kummaline mees ja see, mida ta räägib, jääb tema südametunnistusele.

Eilse kohtumise kohta vallamajas ütles Rahnel, et Reinbach tuli majandusnõuniku juurde uurima, kes oli jaanitule korraldanud. Vallavanem astus oma jutu järgi samuti ligi ja soovitas Reinbachil meenutada, kuidas too oli jaaniõhtul raha nõudnud.

«Sellepeale läks ta endast välja ja hakkas karjuma,» sõnas vallavanem. «Ütlesin talle, et Reinbach, ära karju. Reinbach teatas karjudes, et temal ongi selline hääl ja kohe läheb ta ajalehetoimetusse ja politseisse ning küll ma veel saan.»

Jaanitule korraldanud Abja kultuurimaja juhataja Aime Hunt ütles, et Kalju Reinbach oli tõesti katusealuse vaiaga vastu nina saanud.

«See oli õnnetu juhus,» nentis ta. «Keegi teine viga ei saanud.»

Juhataja oli ühtlasi see inimene, kes kannatanule kiirabi kutsus.

«Kaks lahti tulnud vaia pandi taas kinni, aga tuulepuhangud muutusid uuesti tugevamaks ning otsustasime varjualuse üldse kokku panna,» lisas Hunt. «Pealegi puhus tuul lahti esinejate seljataguse katte.»

Tagasi üles