Tartu ülikooli kliinikumi nakkushaiguste arst Rita Pihlak, kes vaktsineerib soovijaid puukentsefaliidi vastu, arutas asja kolleegidega, sest kuulis kõnealusest juhtumist esimest korda.
Ta vastas, et kui keegi peaks suutma terve puugi alla neelata, ei ohusta teda puugi kaudu leviv haigus, küll aga on imeväike, pigem teoreetiline nakatumisoht vere kaudu.
«Haigusetekitaja — viirus või bakter — peab sattuma vereringesse, kuid maomahl inaktiveerib haigusetekitaja ehk muudab selle nakatamisvõimetuks,» lausus Pihlak.
Puugihammustuse kaudu on tema sõnul võimalik nakatuda põhiliselt borrelioosi ja entsefaliiti, harva anaplasmoosi, endise nimega erlihhioosi ning üliharva tulareemiasse. Teisi inimestele ohtlikke haigusi puugid ei levita.
Arst nentis, et viirused ja bakterid asuvad puugi seedetraktis ja erituvad inimese organismi puugi sülje kaudu. Kas ja kui palju satuvad need viirused ja bakterid aga verre, mida puuk on juba ohvrilt endasse imenud, ning kui kaua võiksid need seal püsida, selle kohta Pihlakul andmeid polnud.
Kõnealusel juhul sülitas laps suurema osa verest ilmselt välja ega neelanud seda kuigipalju alla, kuid halbade asjaolude erandlikul kokkusattumisel võinuks ta mõnda haigusesse nakatuda. See on, nagu arst juba varem ütles, pigem teoreetiline võimalus.
«Loomade veres ei leidu HI-viiruse, süüfilise ning B- ja C-viirushepatiidi tekitajaid, mis on Eestis peamised inimeste vere kaudu levivad nakkused,» lausus Rita Pihlak. «Kui nimetatud haigusi sisaldav veri satub haavale või limaskestale, on haigestumise tõenäosuseks hinnatud 0,09 protsenti.»
Niisugust haigust oleks olnud võimalik saada, kui puuk oleks end haige inimese verest täis söönud, laps oleks selle katki hammustanud ning haigusetekitajad sattunuks lapse vereringesse.
«Puukide abiga levivate haiguste areng on keeruline, aga need pääsevad inimese organismi ikkagi hammustuse kaudu,» lisas Pihlak. «Vahel on inimesed arstile helistanud ja öelnud, et puuki eemaldades läks vereimeja katki. Pole vaja karta — nõnda nakkust ei saa.»