/nginx/o/2012/05/31/1139990t1h6e78.jpg)
Tulevaste vabaõhuürituste ajal ilmestavad Viljandit rombikujulised müügikioskid.
Tulevaste vabaõhuürituste ajal ilmestavad Viljandit rombikujulised müügikioskid.
Nõnda otsustas linnavalitsuse žürii, kes kuulutas lõppenuks kioski arhitektuurikonkursi ja valis osalenud 11 töö seast välja kolm paremat.
Esikohale tuli võistlustöö märgusõnaga «Koos», mille autorid on Kadi Paluoja ja Tanel Teder (piltidel). Auhinnaks annab linn neile tuhat eurot.
Viljandi peaarhitekt Margus Maiste kirjeldas, et rombikujuline kiosk on mänguline ning seda sobib kasutada nii vanalinnas hansapäevadel kui teistes paikades, kus üritusi korraldatakse. Samuti passib see supluskohtades väikeseks rannavalve või paadilaenutuse korraldamise hooneks.
Sellele on kavandatud lahtikäivad luugid, katus ja seinad, tänu millele saab kioskeid hõlpsasti ühte rivisse seada või kokku liites suuremaks kasutus- või kauplemispinnaks kujundada.
«Leidsime selle, mida otsisime,» tähendas Maiste. «Saime seda, mida tahtsime.»
Võidutöö üks autor Kadi Paluoja ütles, et ülesanne oli inspireeriv ning meeldiv.
«Et ma olen ise Viljandist pärit, oli kioskite üldist vormi lihtne paika panna,» lausus ta. «Lõpetasin eelmisel kevadel kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna ja ka minu lõputöö käsitles Viljandit.»
Võidutöö lugu
Võidutöö autorid kirjeldasid, et kioski kontseptsioon on inspireeritud Viljandile omastest viilkatusega väikeelamutest ning neist moodustuvatest tänavafrontidest. Vormi aluseks on võetud viilkatusega hoone motiiv, millele on antud tänapäevasem visuaalne keel. Selle kaudu sobitub ehitis eri arhitektuursete stiilidega.
Autorite sõnul jutustab kioski fassaad Viljandi lugu. Vineerist fassaadiplaatidele on laseriga lõigatud linna iseloomustavad topograafia, hooned, krundid ja teed. Väikesed avad on ühtlasi nii esteetilise kui praktilise väärtusega: need lasevad päevasel ajal kioski siseruumi valgust ning öösel võib paigaldada kioski sisse valgustuse ja muuta selle valgusallikaks.
Head ideed
Viljandi peaarhitekt Margus Maiste rääkis, et esikohale jäi kandideerima kaks lahendust. Lõpuks esikoha pälvinule sekundeeris töö märgusõnaga «Tahvel», mille autor on Erkki Annama.
Linnavalitsuse žürii kirjeldas teise koha tööd kui lihtsat ja vaimukat. See annaks igaühele võimaluse sekkuda linnaruumi kujundamisse, joonistades kioskitele näiteks hansafiguure või arendades folgimustreid.
Linnapea Loit Kivistik ütles, et loodetavasti õnnestub ka teise koha töös ideid Viljandi linnaruumi hüvanguks ära kasutada.
Teine koht annab auhinnaks 500 eurot ning kolmas koht 300 eurot. Kolmandaks hindas žürii võistlustöö «Kamm», kiites selle läbipaistvust ja lahtist ruumi, kuid tõdedes, et sellel on liiga palju detaile.
«Kammi» lõi osaühingu PIN Arhitektid autorite kollektiiv Jaan Port, Neeme Tiimus ja Markus Nimik.
Seni on kaupmehed tulnud Viljandisse laadale oma telgi või kioskiga ning muutnud linnapildi kaootiliseks. Nüüd muutub vabaõhuüritustel kauplemine selles suhtes korrastatuks.
Pärast üritust võetakse kioskid osadeks ning pannakse järgmise korrani lattu seisma.
Nüüd selgitab linnavalitsus välja ideelahenduse teostamise hinna ja valmistab prototüübi, mis pannakse kõigile soovijatele vaatamiseks välja.