Skip to footer
Saada vihje

JUHTKIRI Kriminaalsust ei saa ainult eurodes mõõta

Sakala logo

Ehk on kellelgi veel meeles, kuidas üle-eelmise aasta lõpus löödi Vene sõjaväeluure mahitusel katki toonase siseministri Lauri Läänemetsa ja Delfi venekeelse toimetuse juhi Andrei Šumakovi auto aknaklaas. Kahju oli kokku ligi 2663 eurot. Kohtusse jõudis see juhtum aga üksnes seetõttu, et kurjamitel oli plaanis teisigi autosid lõhkuda.

​Sõjaväeluure käsul siseministri auto lõhkumine ei ole kuritegu. Tundub jahmatav, ent kui seaduses näpuga järge ajada, siis nii ongi. Kui lõhkumine ja hävitamine piirdub kuni 4000 euro eest tehtud "kangelastegudega", on see praeguse karistusseadustiku põhjal väärtegu ning sisuliselt pääseb asja hüvitamise ja ehk mõne trahviga. Seadus ei keskendu sellele, miks midagi tehti, vaid mõõdab kahju suurust. Alles siis, kui asja rikkumise või lõhkumisega on tekitatud olulist kahju ehk enam kui 4000 euro ulatuses, võib mõelda kriminaalsüüdistusele ja kuni viieaastasele vanglakaristusele.

​Prokuratuur on nii autoklaaside lõhkumise kui ka näiteks mõne kuu eest Tallinnas ​Slava Ukraini restorani süütamise juhtumi valguses jõudnud järeldusele, et küsimus "Miks?" on samuti oluline. Miks keegi rikkus ja lõhkus? Nalja pärast? Õõva tekitamiseks ja demokraatia murendamiseks? Erinevad põhjused annavad rangelt võttes samasugusele teole ju täiesti erineva sisu.

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles