/nginx/o/2025/05/24/16866568t1h6018.jpg)
Reedel pakkis Viljandis end nädalavahetuseks lahti rahvusvaheline nukuteatrite festival "Teater kohvris", mis on justkui kolme päeva pikkune rännak fantaasiamaailmas, kus esimeste esinejate hulgas jõudsid lavale Jussike ja kapten Kuudel ning osavate näitlejanäppude vahel sai espresso-looga ühele poole Tommy Cashi kehastav värskelt valminud marionettnukk.
Kui etenduse "Jokker-Joosu ja marionetid" ajal oli eesriide taga salajase üllatusesinejana 17 niidi abil liigutatav Tommy Cashi marionettnukk alles ootel, kuid juba hakkas kõlama laulu "Espresso macchiato" algus, käis publikust läbi rõõmus ahhetus. Eesriie langes ja nukk hakkas oma loo saatel tantsuliigutusi tegema. See lõbus ja ootamatu etteaste pani nii mõnegi naerma, nii et silmanurkadest pisarad väljas.
"Sellepärast on tal palju niite, et tal on igasuguseid liigutusi vaja teha," selgitas teatri Marionett kunstiline juht Mart Puust. Tema see oligi, kelle käe all paar nädalat tagasi Tommy Cashi nukk valmis sai. "Tegin ma teda küll vist poolteist kuud," lisas ta ja märkis teistele nukkudele viidates, et need saab liikuma panna 7–8 niidiga, aga et Tommyl oli vaja nii palju liigutusi teha, saigi talle niite rohkem. "Muist võtsin isegi ära praegu," tõdes Puust ja rääkis, et nukk viskas veel jalga külje peale ja tegi igasuguseid trikke, aga pole jõutud temaga veel piisavalt proovi teha, nii et kõik niidid oleksid kasutust saanud. "Oleme proovi jõudnud alles peaaegu paar nädalat teha temaga. Nii värske asi alles," ütles Puust.
Kui festivalil astus teater Marionett üles Männimäe külalistemajas, siis nende päris kodu asub Salme kultuurikeskuses. Et seal on neil üpris ainulaadne lava, kus mängitakse peaaegu kahe meetri kõrgustel taladel, ei saa nad oma tavapärast etendust kõikjal anda. Ka Männimäe külalistemajja ehitatud festivalilaval olid püünel publikule nähtavad nii nukud kui nukujuhid.
Reedel Viljandis alanud nukuteatrite festival "Teater kohvris" kestab pühapäevani ja kava järgi on etendusi kokku 12, millest üks, see kõige esimene, oli Viljandi nukuteatri oma, aga ülejäänud külalistelt, kes olid saabunud nii mujalt Eestist kui ka välismaalt, näiteks Leedust ja Moldovast.
See on juba 27. kord sellist festivali pidada ja nagu kõneles Viljandi nukuteatri näitleja Kristiina Oja, on tegu nukuteatrite maastikul teada-tuntud asjaga ning inimesed registreerivad end sinna juba ise. Peale kohaletulnud väliskülaliste tundsid festivali vastu huvi teatrid teistestki riikidest, näiteks Türgist, Rumeeniast, Lätist, Soomest ja Rootsist, kes jäid aga tulemata, sest aeg neile ei sobinud. "Ka Ukrainast pidid tulema, aga sealt ei lastud välja, kuna olid meesnäitlejad," sõnas Oja ja lisas, et nõndasamuti on Viljandi nukuteater välismaal käinud, näiteks on talle ühena viimastest meelde jäänud Leedus käik poolteist aastat tagasi.
/nginx/o/2025/05/24/16866569t1h43a3.jpg)
See tähendab, et kõik etendused, mis festivalil lavale jõuavad, ei ole eesti keeles, kuid Oja selles muret ei näinud, vaid kostis, et nukuteater on visuaalne kunst – seal saab loost ja etendusest aru isegi siis, kui see on võõras keeles või üldse sõnadeta.
Välismaiste teatrite kõrval aga jagub muidugi hulga rohkem neid, kes üle Eesti Viljandisse kokku tulevad. On isegi nukuteatritetegijate ühendus, mille kaudu info liigub, ja teisigi tegijaid, kes ühendusse ei kuulu.
Festivali "Teater kohvris" etenduste paigad Viljandis on kohaliku nukuteatri saal, aga ka Männimäe külalistemaja ja Sakala keskus. Oja selgitas, et kõik etendused ei mahu lihtsalt nende juurde väikesele lavale ära ja näiteks leedukatel olla veel hästi suur ja võimas etendus, mille jaoks oligi väga suurt lava vaja – see saadi koostöös Sakala keskusega.
Oja sõnul läheb nukuteatritel kenasti ja nõndasamuti ka Viljandi omal. "Meil on publik saalis ja ükski etendus pole olnud viimase hooaja jooksul tühi," lausus ta. Et aga etendused saaksid toimuda, on neile ka vaja nukke. Nende väljapanekut näeb näiteks Viljandi nukuteatris. Nagu Oja kõneles, saab mõnd nukku etendustes korduskasutada, kuid tegelikkuses tuleb seda ette harva ning enamasti tehakse need iga lavastuse jaoks uued. Teatrinukke valmistavad eri nukumeistrid, kellest üks on ka Viljandi nukuteatri direktor Altmar Looris. "Meil ongi enamik nukke tema tehtud," sõnas Oja ja nimetas enda arvamuse kohaselt Viljandi nukuvaramu kõige uhkemaks nukuks "Saabastega kassi" etenduse draakonit. "See on suur ja silmad löövad tuld, kui vaja, aga näiteks üks ilusamaid etendusi, mis mulle isiklikult meeldib, on "Hiir, mutt ja langev täht", mis räägib sõprusest ja üksteise hoidmisest," jutustas ta. Just selle etendusega ka avati tänavune festival reedel.