Saada vihje

"MINA OLEN VÕLGNIK" Laenuleping ei anna luba võlgniku pilti veebis jagada

Sedalaadi fotosid eraisikult laenu võtnud ja siis võlgu jäänud inimestest on viimastel nädalatel sotsiaalmeediasse jõudnud. Olenemata lepingu sisust, on selliste fotode avaldamine ikkagi seadusega vastuolus. Joonistus on valminud tehisaru programmis.
Sedalaadi fotosid eraisikult laenu võtnud ja siis võlgu jäänud inimestest on viimastel nädalatel sotsiaalmeediasse jõudnud. Olenemata lepingu sisust, on selliste fotode avaldamine ikkagi seadusega vastuolus. Joonistus on valminud tehisaru programmis. Foto: Chat Gpt

Avalikesse sotsiaalmeedia gruppidesse on viimastel nädalatel ilmunud fotosid inimestest, kes hoiavad käes silti kirjaga "Võlgnik" või "Mina olen võlgnik". Piltide ülespanijate väitel on neil selleks laenulepingust lähtuv kirjalik luba ja täielik õigus, kuid seaduse silmis on see tumehall ala.

Selgub, et nii mõnigi niinimetatud eralaenuhai sõlmib laenajaga lepingu, mille üks osa on õigus avalikustada laenaja nimi ja pilt sotsiaalmeedias juhul, kui ta raha tagasi ei maksa. Pilt tehakse enne raha andmist ning foto tegemiseks võtab inimene kätte sildi, millel on kiri tema võlgnevuse kohta. Pildi tegemine on küll vabatahtlik, aga eelduseks laenu saamisel.

Advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Maarja Pild-Freibergi sõnul peab võlgniku pildi ja võlaandmete avalikustamiseks olema õiguslik alus, sest tegu on isikuandmete töötlemisega. Pelk nõusolek enne laenulepingu sõlmimist selliste postituste tegemiseks ei sobi. Euroopa Liidu andmekaitse määruse järgi, mis ka Eestis kehtib, saab võlgnik alati oma nõusoleku pildi avaldamiseks ühepoolselt tagasi võtta.

Kommentaarid
Tagasi üles