Saada vihje

Lahkus Viljandi kultuurielu vedur (5)

Mõni kultuurisõber ei käi mitme aasta jooksul ka nii paljudel kontsertidel, kui Aivar Trallmann ühe kuu jooksul korraldada jõudis.
Mõni kultuurisõber ei käi mitme aasta jooksul ka nii paljudel kontsertidel, kui Aivar Trallmann ühe kuu jooksul korraldada jõudis. Foto: Elmo Riig

Pühapäeval suri Aivar Trallmann, kes oli viimase kolme aastakümne jooksul korraldanud Viljandis sadu kontserte ja kümneid festivale.  

Trallmanni, sõprade seas Tralli ellu mahtusid rahvamaja juhtimine ja Ugala kirjandusala juhataja amet, ta oli olnud Viljandi linna kultuuripeaspetsialist ja kultuurimaja projektijuht. Trallmann vedas mitut enda algatatud festivali, nagu Koolijazz=Jazzikool ja Viljandi Jazzkaareke. Muu hulgas oli ta üks peamisi Viljandi vanamuusika festivali korraldajaid.


​Nagu rääkis muusik, kollektiivi Keelepeksjad liige Jaak Sooäär, oli Aivar Trallmann 22. aprillil Viljandi pärimusmuusika aidas öelnud, et Keelepeksjad feat. Jaan Pehk jääb viimaseks tema korraldatud kontserdiks. "Ja nüüd on selge, et see kahjuks oligi nii. See viimane kontsert oli mulle ka raske. Aga ta üritas reibast nägu teha ja ajasime veel naljajuttu."

Sooäär nentis, et tema ja Trallmanni koostöö kestis peaaegu päevapealt 25 aastat. "Esimene ja väga eredalt meelde jäänud Tralli korraldatud kontsert oli Erdmann / Sooäär Dessert Time kultuurimaja kohvikus aprilli lõpus aastal 2000," kõneles ta. "Sellesse ajavahemikku jääb nii palju toredaid ja publikurohkeid kontserte, muhedaid jutuajamisi, Koolijazz ja mis kõik veel. Aitäh, Aivar! Olid üks minu lemmikkorraldajatest." 


Muusik ja kultuurikorraldaja Piret Aus mäletab Trallmanni juba üheksakümnendate algusest, kui ta rahvamuusika tudengina kuulas tollases Viljandi kultuurikolledžis tolle kultuuriloolisi loenguid. Ausil on meeles seegi, kuidas ta tudengina Köleri kuju juures Trallmanni eksamit sooritas.

"Sellest on möödas tublisti üle kolmekümne aasta," rääkis ta. "Mul oli tema ees tohutu aukartus, kuigi ta ei olnud meist just ülemäära vanem. Ta oli nii tark, et tema kõrval oli piinlik loll olla. Need lood, mida ta rääkis, viisid mõttele, et oleksid tillukene kärbes seal Köleri pintsli peal ja kuulaks rahulikult pealt ..."

Hilisematel aastatel oli Aus koos Trallmanniga mitme bändi Eesti tuuri korralduse juures, näiteks grusiinide meeskoori Tbilisi oma.

"On helgeid hetki olnud … See on suur kaotus nii Viljandi kui terve Eesti kultuurielule, sest ega tema korraldatud üritused olnud ju kohaliku tähtsusega," kõneles Aus. "Need festivalid olid üle-eestilised ja ka rahvusvahelised. Igavene mälestus talle."

"Ta oli inimesena ääretult sümpaatne," lisas Aus. "Trallmann korraldas ka torupilli- ja karmoškalaagreid, kahel viimasel kevadel jäid need küll ära. Nüüd korraldab ta kõike seda vikerkaare taga."

Koos Neeme Punderiga korraldas Trallmann eesti vanimat, Viljandi vanamuusika festivali. 

"Mõtlesin millegipärast täna hommikul just Trallmanni peale – ta oli ikka fenomenaalne mees," meenutas sõpra Punder, kes kuulis kurba uudist ajakirjanikult. "Alles ta korraldas Viljandis ju Jazzkaarekest … Ta jõudis väga palju, džässipool oli üks, aga suuremaid klassikalise muusika kontserte ei korraldanud Viljandis ju keegi, pole kunagi korraldanud ja ma ei näe, et hakkaks ka nüüd tegema."

Trallmann pälvis kahel korral Viljandi linna kultuuripreemia, samuti Eesti džässiedendaja tiitli, Viljandimaa Kultuuripärli ja Eesti kiriku sõbra tunnustuse.


Aivar Trallmann uskus, et džäss võidab koha Eesti kontserdipubliku südames.
Aivar Trallmann uskus, et džäss võidab koha Eesti kontserdipubliku südames. Foto: Peeter Kümmel

Aivar Trallmann sündis 7. oktoobril 1963 Viljandis, aastatel 1970–1982 käis ta Viljandi 5. keskkoolis ja aastatel 1982–1988 Tallinna pedagoogilises instituudis. 

Kommentaarid (5)
Tagasi üles