Saada vihje

TRIIN LOIDE Kas kaitsta end kõntsa täis väikepakkide eest?

Triin Loide, Sakala arvamustoimetaja
Triin Loide, Sakala arvamustoimetaja Foto: Elmo Riig/Sakala

Me oleme nii paljude küsimuste, murede ja kõige muuga kahvlis, et keeruline on isegi valida, millist neist käsitleda. Kummaline kaubandussõda, mida USA alustas ning mida ta võrdlemisi jonnakalt ja ebakompetentselt jätkab, on tõstatanud küsimuse, kas odava Hiina kauba piiramine on ikka tingimata halb asi.

​Keeruline on ennustada, mida teisel pool lahte poole tunni pärast otsustatakse või säutsutakse, ja seepärast ei saa ma kindlat kõneviisi kasutada, aga kõigi eelduste kohaselt kadus seljataha jäänud ööl Ühendriikides alla 800-dollariste pakkide tollimaksuvabastus. Neid makse kehtestatakse jupphaaval ning nii paljude klauslite, leevenduste ja ümbermõtlemistega, et kui ma tolliametnik oleks, paneksin selle ameti kiiresti maha. Igal juhul peaks ​de minimis (vähese tähtsusega ladina keeles) tollimaksuvabastus kehtima hakkama ning kõige suurema põntsu saab sellega pisipakimajandus. Teate küll:​ lappate Amazoni, Sheini, Temut või muud netilaata ning muudkui tellite. Viieeurosed kõrvarõngad, kolmeeurone särgike, üks vidin, teine, kolmas, panete tellimuse teele ja siis ühel hetkel hakkavad need pakikesed saabuma. ​De minimis, liiga tähtsusetu, et majandust mõjutada, las tulevad.

​Litsusin Amazoni sellesse ritta, sest see on juba ammu lihtsalt veidi parema mainega Temu või Aliexpress. Müüjad on enamasti samad saastakaupmehed, kes on üle võtnud kunagise toreda käsitöökeskkonna Etsy ning annavad endast parima, et maailm üle ujutada odava, halva kvaliteediga, kohati ohtlikke aineid sisaldava, kohati varastatud ja kopeeritud disainiga, enamasti sisuliselt orjadena töötavate inimeste vere ja higiga tehtud kaubaga.

Kommentaarid
Tagasi üles