Saada vihje

Karulauk jõudis enne lume tulekut tärgata

Karulauk on Eestis looduskaitse all, kuid teda võib siiski enda tarbeks ja mõistlikus koguses korjata.
Karulauk on Eestis looduskaitse all, kuid teda võib siiski enda tarbeks ja mõistlikus koguses korjata. Foto: Madis Veltman

Kuigi nädalavahetusel läheb ilmateenistuse prognoosi kohaselt ilm taas talviseks, see loodust pikemas plaanis ei peata. Karulauk (Allium ursinum) on üks esimesi kevadekuulutajaid, mis oma vitamiinidest pungil lehtedega on eestlaste toidulaual armastatud lemmikuks saanud.

Tänu esimestele soojadele ilmadele on värsked karulauguhakatised juba oma lehed mullast välja pressinud. Karulauk on Eestis looduskaitse all, kuid seda võib enda tarbeks ja mõistlikus koguses siiski korjata. Seda tuleb teha muidugi võimalikult loodushoidlikult, ilma et taimi maha tallataks ning ühelt taimelt kõik lehed ära korjataks. Loodusest kogutud taimede müümine on aga keelatud. Seepärast tuleb näiteks turult ostes püüda kindlaks teha, et taimed on tõesti aiamaalt, mitte metsast pärit.

Karulauku on peetud aastasadu ravimtaimeks ning seda kasvatati juba kloostriaedades. XII sajandil soovitas taimetargast nunn Hildegard Bingenist karulauku kasutada seedehäirete puhul ja verepuhastuseks. Ka metsküüslauguks kutsutav taim on antibakteriaalsete omadustega, samuti on selles väga palju vitamiine ja mineraalaineid.

Kommentaarid
Tagasi üles