Saada vihje

JUHTKIRI Mis saab meditsiinist tulevikus?

Copy
Sakala logo
Sakala logo Foto: Sakala

Viieeurone visiiditasu kehtestati Eestis juba 12 aastat tagasi. Meenutuseks, et 2012. aastal oli miinimumpalk 290 eurot ning 2013. aastal tõusis see 320 euroni. Praegu on miinimumpalk 886 eurot. Viimased tosin aastat pole seda teemat soovitud puudutada, ilmselgelt ei ole see poliitiliselt kerge otsus. Ka 2013. aastal oli vaja arstide streiki, et visiiditasu 1 euro ja 80 sendi suurune tõus teoks saaks. Ning tollelgi tõusulainel kirjutati palju nii vaestest inimestest kui meditsiini kättesaadavusest.

Iseasi, et meditsiini kättesaadavus on keeruline teema ka siis, kui visiiditasu üldse ära jätta. Haiglate eelarveid vaadates on see ju pisku. Kui palju on visiiditasu tõstmisest näiteks Viljandi haiglale otsest kasu tõuseb, näitab nüüd aeg, sest on palju inimesi, kes on visiiditasust kas vabastatud või kes jätkavad endise visiiditasuga haiglas käimist.

Ilmselgelt moodustab visiiditasu ühe haigla tuludest pisikese osa, aga tõsi ta on, et natuke on parem kui mitte midagi. Võttes arvesse meie meditsiinisüsteemi alarahastatust, tuleb ette võtta märksa suuremaid operatsioone ja taastusravi kui visiiditasu muutmine, mis on ju sisuliselt selle ajakohastamine. Selle asemel et takerduda tollesse 20 eurosse, mida paljud patsiendid nagunii ei pea maksma, tuleks käsile võtta meditsiini rahastatuse ja kättesaadavuse teema. Ning see nõuab keeruliste küsimuste küsimist ning veel keerulisemate vastuste andmist, aga anda neid tuleb.​

Tagasi üles