Saada vihje

Uus erakonnaseadus võib valimisliitudele tuua rangemad nõudmised ja rohkem bürokraatiat

Helmen Kütt (vasakul), Priit Toobal (keskel) ja Mati Ilisson ei näe, et valimisliitudega kaasneks vähemalt Viljandimaal suuri probleeme ning leiavad, et kindlasti peaks kohalikel valimistel need säilima.
Helmen Kütt (vasakul), Priit Toobal (keskel) ja Mati Ilisson ei näe, et valimisliitudega kaasneks vähemalt Viljandimaal suuri probleeme ning leiavad, et kindlasti peaks kohalikel valimistel need säilima. Foto: Kollaaž

Riigikogu koalitsioonis on praegu arutusel valimisliitude küsimus. See, kas neil peaks olema sarnased kohustused erakondadega, et parandada läbipaistvust ja riigil oleks ülevaade nende rahaasjadest. Läbi on käinud mõte teha neile kohustuslikuks senise seltsinguvormi asemel mittetulundusühinguna tegutsemine. Jutuks on olnud ka valimisliitude keelamine. Viljandimaa valimisliitude esinumbrite hinnangul praegune süsteem erilist muutmist ei vaja.

Uus erakonnaseadus, mis varsti riigikokku arutamisele läheb, saaks valimisliitudele uusi nõudeid kehtestada, samas pole selles praegu liitudest veel täpsemalt juttu. Sotsid on nentinud, et nemad valimisliite keelata ei soovi. Küll aga on põhiseaduskomisjoni liige, sotsiaaldemokraat Eduard Odinets ERR-ile öelnud, et praegu pole võimalik kontrollida, kes rahastab valimisliitude tegevust valimistevahelisel ajal, erakondade rahastamise järelevalve komisjonil puudub valimisliitude tegevusest selge ülevaade.

​Ka sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juhi Priit Lombi hinnangul pole ülevaadet, millega liidud tegelevad ning kas ja kust nad raha saavad.​ Kui erakonnad peavad oma rahaasjadest aru andma kogu aeg, siis liidud üksnes valimiseelse aja kohta. Tegelikult on juriidiliselt ebaselge seegi, millal liit luuakse ja millal see tegevuse lõpetab. Selle annaks lahendada näiteks mittetulundusühingu asutamisega, mis oleks aga seni seltsingu vormis toimetavatele liitudele lisaliigutus.

Kommentaarid
Tagasi üles