Saada vihje

Eestis ei saa ravimiuuringute alguses katsejäneseks minna

Copy
Ravimiuuringuga liitumine on vabatahtlik ning sellest on võimalik põhjendust esitamata igal ajal loobuda.
Ravimiuuringuga liitumine on vabatahtlik ning sellest on võimalik põhjendust esitamata igal ajal loobuda. Foto: Arvo Meeks

Kui mitmel pool maailmas on huvilisel võimalik loodava ravimi mõju inimuuringu alguses enda peal katsetada ja sellega raha teenida, siis Eestis on üldjuhul võimalik osaleda uuringu lõppjärgus, kus raha ei maksta ja oht tervisele on võimalikult väike.

Ravimiameti kliinilise hindamise büroo juhataja Keiu Heinla ütles, et iga uus ravim läbib enne turule jõudmist mitu etappi ning ravimiettevõte otsustab, millistes riikides ta uuringuid teeb. Põhimõtteliselt võiks seda tööd alustada ka Eestis, kuid seda pole ravimifirmad teinud, sest siia ei ole rajatud vajalike tingimustega uuringukeskusi. Õiguslikke takistusi samas ei ole.

«Esimese faasi uuringud, sealhulgas just esimesed inimestel läbiviidavad uuringud nõuavad pädevat personali, kes on vajaliku kvalifikatsiooni ja kogemustega. Eraldi nõudmised on ka uuringukeskusele,» rääkis Heinla. «Uuringukeskus peab olema sobiva aparatuuri ja ravimitega, et patsiente kõrvaltoimete ja tervisliku seisundi võimalike muutuste suhtes hoolikalt jälgida. Muu hulgas peab keskusel olema intensiivravivõimekus.»

Tagasi üles